Znaleziono ropuchę, która odstraszając udaje jadowitego węża

Zupełnie nieszkodliwa gigantyczna ropucha z gatunku Sclerophrys channingi, zamieszkuje w Demokratycznej Republice Kongo. Ten niezwykły płaz, w procesie ewolucji nauczył się oszukiwać drapieżniki idealnie imitując swoim ciałem jadowitą żmiję gabońską.

Przez 10 lat, biolodzy z Uniwersytetu w Teksasie obserwowali tą niezwykłą ropuchę w jej naturalnym środowisku, przy okazji badając zachowanie innych płazów. Stwierdzono, że w obliczu niebezpieczeństwa ropuchy niczym transformers wyginają swoje ciało tak, aby upodobnić je do wyjątkowo jadowitej żmii gabońskiej.

Tak się składa, że zarówno udający węża płaz jak i sam niebezpieczny gad, mają ten sam kolor skóry i układ plam i pasków na ciele. Poza tym, oprócz zewnętrznego podobieństwa, ropucha nauczył się dodatkowo symulować dźwięk, który emituje przed atakiem żmija gabońska. Wąż ten w razie niebezpieczeństwa, przechyla głowę i syczy. To niezwykłe, że kongijska gigantyczna ropucha zreplikowała inne zwierze włącznie z odgłosami.

To pierwszy raz kiedy naukowcy byli w stanie znaleźć płaza, który wytworzył tak niezwykły system samoobrony oparty na naśladowaniu jadowitego węża. Odstraszający charakter tej maskarady nie dziwi, ponieważ żmija gabońska, po ukąszeniu może zabić człowieka w zaledwie 15 minut i jest uważana za jeden z najbardziej jadowitych węży świata.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 307

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.