Złote jajko

W pewnej starej wsi, mieszkał sobie dziadek z babcią. Choć byli prostymi, ubogimi ludźmi, żyli szczęśliwie z dnia na dzień. Ich gospodarstwo było niewielkie – stara chatka, pusta obora i jedna kura w kurniku.

Kura nie była naiwna, bo czytała kiedyś „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella i wiedziała, że prędzej czy później trafi na talerz, dlatego postanowiła znieść złote jajko. Miała nadzieję, że staruszkowie odwdzięczą się i pozwolą jej spokojnie dożyć emerytury. Liczyła na smakowitsze ziarno i poprawę losu.

Gdy dziadkowie ujrzeli złote jajko, bardzo się uradowali i pochwalili kurkę. Trudno orzec, czy pieniądze do szczęścia nie były im potrzebne, czy też wzrok na stare lata nie był już tak sprawny, jak za młodu, ale fakt faktem, że zamiast sprzedać złote jajko, postanowili ukręcić z niego kogel-mogel.

Dziadek stukał w jajko łyżeczką, stukał i stukał, a jajko pęknąć nie chciało. Zirytowała się babcia i postanowiła pokazać, że kobieta z jajkiem poradzi sobie lepiej od mężczyzny. Ale miała pecha. Stukała w jajko, stukała i nic. Próbowała rozbić je o blat stołu i nadal nic. W końcu, zmęczeni, postanowili zająć się tym później.

A gdy na chwilę odwrócili się, na stół wskoczyła nagle mała myszka i potrąciła jajko ogonkiem! Jajko spadło na podłogę i rozbiło się! Żółtko wyciekło i staruszkowie zaczęli biadolić! Nie mogli już kogla-mogla ukręcić!

Usłyszała ich płacze kurka, wlazła do chałupy i przemówiła:

– Koo…kodak! Nie płacz dziadku, nie płacz babko! Zniosę wam nowe jajko, ale już nie złote, lecz normalne!

I zniosła nowe jajko na środku stołu. Było jej trochę żal, że jej trud nie został doceniony. Nie należy się temu dziwić. Wszak zniesienie złotego jajka jest znacznie trudniejsze, niż zwykłego. Prawda?

Autorstwo: Michał Antosiewicz
Na podstawie rosyjskiej bajki
Ilustracja: Agnieszka Wnuk
Źródło: WolneMedia.net

Liczba wyświetleń tego wpisu: 579

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.