Zlokalizowane źródło „sygnałów kosmitów”

Najpotężniejszy radioteleskop ASKAP pomógł astronomom po raz pierwszy bardzo dokładnie określić pozycję i zmierzyć odległość do źródła pojedynczych impulsów radiowych FRB, tajemniczych „obcych sygnałów radiowych”. Wnioski opublikowano w czasopiśmie „Science”.

Po raz pierwszy astronomowie opowiedzieli o istnieniu tajemniczych wybuchów emisji radiowej (fast radio-burst, FRB) w 2007 roku, kiedy przypadkowo odkryli je Kit Bannister ze Stowarzyszenia Badań Naukowych i Stosowanych CSIRO w Epping (Australia) podczas obserwacji dla pulsarów radiowych za pomocą teleskopu Parks (Australia).

W następnych latach naukowcom udało się znaleźć ślady kolejnych trzydziestu takich wybuchów, których porównanie pokazało, że mogą one mieć sztuczne pochodzenie, a nawet potencjalnie być sygnałami pozaziemskich cywilizacji z powodu niewytłumaczalnej okresowości w ich strukturze.

Wszystkie łączyło jedno: niezwykle duża moc i niezwykle duża odległość od ich źródeł. Później Bannister i jego zespół zaczęli używać radioteleskopu ASKAP, prototypu obserwatorium SKA, budowanego największego na świecie obserwatorium radiowego. Zaczął obserwować błyski FRB dwa lata temu i w tym czasie odkrył kilkadziesiąt nowych błysków, w tym kilka obiektów o niezwykle nieoczekiwanych właściwościach.

Naukowcy byli w stanie zlokalizować źródło pojedynczych „obcych sygnałów radiowych”, kierując wszystkie anteny ASKAP do jednego sektora nieba w nadziei na złapanie nowej fali. We wrześniu ubiegłego roku udało się rozwiązać ten problem, obserwując wybuch FRB 180924. Sygnał ten, jak uważają naukowcy, pochodzi z dość dużej „martwej” eliptycznej galaktyki DES J2144-4054, znajdującej się w gwiazdozbiorze Czapli w odległości 3,6 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

Oprócz ASKAP obserwacje te obejmowały teleskopy optyczne VLT i Gemini, których obrazy pomogły naukowcom wyjaśnić położenie sygnału w galaktyce, w której się narodził.

Nie jest jeszcze jasne, co dokładnie spowodowało ten błysk, jednak kolejne obserwacje z wykorzystaniem ASKAP i teleskopów optycznych, jak mają nadzieję naukowcy, odpowiedzą na to pytanie i ujawnią ich rolę w życiu wszechświata.

Nawet jeśli nie będą w stanie tego zrobić, obliczenie pozycji innych źródeł pojedynczych impulsów FRB pomoże astrofizykom rozwiązać jedną z głównych tajemnic Wszechświata – zrozumieć, jak wiele materii jest ukryte w pustce między galaktykami i dowiedzieć się, dlaczego jest jej w nich prawie dwa razy mniej niż przewiduje kosmologia.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 412

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.