Zasady, które mogą uratować ci życie

Życie może pisać bardzo zaskakujące scenariusze i stawiać nas w sytuacjach, na które nie znajdziemy szybkiego i skutecznego rozwiązania. Poznaj zasady, które mogą uratować ci życie.

Niebezpieczne mogą okazać się bardzo prozaiczne na pierwszy wzgląd sytuacje. Weźmy jako przykład tak popularne chodzenie ze smartfonem w ręku. Mózg nie może kontrolować jednocześnie procesu chodzenia i skupiać się na treściach w smartfonie, dlatego lepiej patrzeć przed siebie, a nie na ekran.

Konsultant ds. bezpieczeństwa Murali Krishnan wyjaśnia, że chodzenie i korzystanie z telefonu wymaga jednakowego wysiłku poznawczego. W rezultacie nie możecie skupić się całkowicie na dwóch rzeczach jednocześnie, jak na przykład chodzenie i jedzenie. Istnieje szansa, że padniecie ofiarą „ślepoty pozauwagowej”, kiedy widzicie jakiś obiekt, ale nie jesteście świadomi, że to samochód, który jedzie prosto na was.

1. Jeśli wasz samolot wylądował awaryjnie na morzu, nie nadmuchujcie od razu kamizelki ratunkowej.

Przestrzegamy przed chęcią natychmiastowego nadmuchania kamizelki ratunkowej po tym, jak samolot wykonał awaryjne lądowanie na morzu. Woda, która może wedrzeć się do środka, utrudni poruszanie się, jeśli będziecie w kamizelce. Dlatego najpierw trzeba dopłynąć do wyjścia i dopiero wtedy założyć kamizelkę, żeby nie utonąć w morzu.

2. Unikajcie wilgoci, żeby nie marznąć.

Inżynier Lia Lavoie mówi, że istnieje związek między wilgocią i odczuwaniem zimna. Aby w chłodną pogodę nie dać temperaturze ciała spaść zbyt szybko, nie oszczędzajcie na wełnianych ubraniach, zamiast nosić ciuchy z bawełny: wchłaniają one więcej wilgoci, dzięki czemu nie ma kontaktu ze skórą. Ale oczywiście lepiej robić wszystko, żeby nie przemoknąć.

3. Jeśli się zachłysnęliście, to chwyt Heimlicha można zrobić samemu sobie.

Mało kto wie, że można obejść się bez pomocy innych, aby usunąć kawałek jedzenia, który utknął w gardle. Jak wykonać chwyt Heimlicha samemu sobie? Najpierw należy ścisnąć wiodącą rękę w pięść pod klatką piersiową, bezpośrednio nad pępkiem. Drugą ręką chwytamy pięść i energicznym ruchem wgniatamy ją do siebie i ku górze.

Manewr ten powoduje, że znajdujące się w drogach oddechowych powietrze zostaje sprężone, dzięki czemu ciało obce może wydostać się na zewnątrz.

4. Jeść śnieg, żeby uniknąć odwodnienia można tylko w ostateczności.

Organizm wykorzystuje ogromną ilość energii, żeby zmienić stan skupienia substancji na inny. Właśnie dlatego należy jeść śnieg jako zamiennik wody tylko w skrajnych przypadkach. Otrzymując tę niedużą ilość wilgoci, wasze ciało straci drogocenne ciepło.

5. Jeśli masło roślinne przypaliło się, wyłączcie palnik i przykryjcie naczynie, w którym się znajduje.

Dlaczego nie wolno nigdy używać wody do gaszenia palącego się oleju czy tłuszczu?
Cząsteczki wody toną i opadają na dno rozgrzanego naczynia, momentalnie wyparowując i „wyciągając” języki płomienia jeszcze wyżej. Dlatego najlepiej wyłączyć palnik i ograniczyć dostęp powietrza do ognia.

6. Jasna latarka może być najlepszym środkiem samoobrony.

Zamiast nosić ze sobą gaz pieprzowy czy broń, wystarczy zapakować do torebki bardzo jasną latarkę, która równie dobrze odstraszy agresora. „Jeśli zbliża się do was ktoś, kto wydaje się wam agresywny, w przypadku niebezpieczeństwa światło o mocy 300 i więcej lumenów, skierowane w oczy (zwłaszcza w nocy) da wam możliwość ucieczki i ukrycia się.

7. Granice wytrzymałości ludzkiego organizmu sprowadzają się do „zasady trzech”.

Specjaliści ds. survivalu na pamięć znają cyfry, oznaczające granice ich możliwości.
Przeciętnie człowiek może wytrzymać 3 minuty bez powietrza, 3 godziny bez schronienia w ekstremalnych warunkach pogodowych, 3 dni bez wody i 3 tygodnie bez jedzenia.

8. Jeśli zgubiliście się w czasie spaceru w lesie, spróbujecie znaleźć bramę lub potok.

Potok wody zawsze płynie w dół zbocza i z pewnością wpada do większego źródła lub zbiornika, a ogrodzenie z pewnością zaprowadzi was do drogi czy jakiegoś budynku.

9. Jeśli sprawdzicie wyjścia awaryjne zawczasu, nie wpadniecie w panikę w razie wypadku.

Kiedy lokalne władze rozsyłają komunikaty o klęskach żywiołowych do ludności, wiele osób nie rusza się z domu, nawet kiedy bezwzględnie zaleca się ewakuację.
Psycholodzy nazywają ten fenomen aberracją. Chodzi o ludzi, którzy myślą, że wszystko się ułoży, nawet jeśli ewidentnie zagraża im niebezpieczeństwo.
Można sobie jednak pomóc, sprawdzając wcześniej lokalizację wyjść awaryjnych w miejscach publicznych, na przykład kinach czy restauracjach. Jeśli będziecie przygotowani na podjęcie działania w niebezpiecznej sytuacji, to nie stracicie głowy w obliczu prawdziwego zagrożenia.

10. Do większości katastrof lotniczych dochodzi w ciągu pierwszych trzech minut po starcie i w ciągu ośmiu minut przed lądowaniem.

W lotnictwie wyznaje się zasadę „+3 -8”: pasażerowie powinni być najbardziej ostrożni od razu po starcie i bezpośrednio przed lądowaniem. Do 80% katastrof samolotów dochodzi właśnie w tym czasie. Lepiej wykorzystać go na skupienie się i przypomnienie, gdzie znajdują się wyjścia awaryjne, niż marnować cenne minuty na kolejny film czy audiobooka.

11. Balony jako podręczny pojemnik na wodę lub osłona na smartfona.

Balony gumowe są elastyczne. Możecie to wykorzystać, jeśli nagle będziecie potrzebować dużego pojemnika na wodę. Mogą zastąpić baniak i mieszczą równowartość małej butelki wody wody. Można ich również użyć jako ochrony przed wodą – jako elastyczny pokrowiec na zapałki czy – po odcięciu dziubka – dla smartfona na wycieczkach.

12. Do większości śmierci w pożarach domowych dochodzi z powodu zatrucia dymem, a nie w wyniku poparzeń.

W razie pożaru najlepiej poruszać się na czworaka, z głową jak najbliżej podłogi, aby wdychać jak najmniej trującego dymu.

13. Zawsze bierzcie ze sobą sprawdzone i skuteczne leki przeciwhistaminowe, kiedy jedziecie w jakieś nowe miejsce.

Nigdy nie wiecie, gdzie możecie natknąć się na to, na co jesteście uczuleni, zwłaszcza jeśli idziecie na wycieczkę czy odpoczywacie na łonie przyrody.

14. Jeśli zraniliście się ostrym przedmiotem, nie wyciągajcie go sami z rany.

Jeśli zacznie się wyciągać ostry przedmiot, tkwiący w ciele, przyśpieszy to tylko utratę krwi. Zamiast tego, postarajcie się osłonić ranę i zróbcie, co możliwe, aby zahamować krwotok do czasu, kiedy zostanie wam udzielona specjalistyczna pomoc medyczna.

Zdjęcie: ivcakohoutova (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 434

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.