Zabawki dla dzieci mogą być śmiertelnie niebezpieczne

Zawartość szkodliwego metalu ciężkiego używanego do barwienia przedmiotów nie powinna przekraczać 50-800 części na milion, ale czasami jego ilość może przekraczać wielokrotnie dopuszczalny poziom.

Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth doszli do wniosku, że w wielu przedmiotach codziennego użytku domowego, takich jak plastikowe zabawki lub wyroby ceramiczne, występuje wysoka zawartość szkodliwego i ciężkiego metalu kadmu.

Metal ten służy do uzyskiwania kolorów czerwonego, pomarańczowego lub żółtego, które następnie są stosowane do pokrywania przedmiotów gospodarstwa domowego. Ale stopniowo farba zaczyna odpadać i trafia do otoczenia.

Udział kadmu nie powinien przekraczać 50-800 części na milion. Ale na powierzchni niektórych przedmiotów ilość metalu może wielokrotnie przewyższać dopuszczalny poziom. Dane uzyskane przez naukowców, opublikowane zostały na portalu Phys.org.

Najwyższą zawartość kadmu badacze wykryli na szklankach i butelkach, przy czym nie tylko w składzie farby. Znaleziono go również na ceramice (40 tysięcy części na milion) i na starych wyrobach z tworzyw sztucznych (do 35 tysięcy części na milion).

Zdjęcie: Victoria Borodinova (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 384

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.