Waleczny roślinożerny dinozaur

Roślinożerne stegozaury wcale nie były ociężałymi fajtłapami. Potrafiły za pomocą skutecznego ciosu obronić się przed drapieżnym allozaurem – poinformowano na stronie internetowej „Geological Society of America”.

Stegozaury były czworonożnymi, roślinożernymi dinozaurami, sprawiającymi wrażenie raczej ociężałych. Okazuje się jednak, że potrafiły być groźne w walce z niebezpiecznym drapieżnikiem, jakim był allozaur.

Paleontolodzy odkryli fragment szkieletu allozaura ze śladami po uderzeniu. Z analizy obrażeń wynika, że uszkodzenie kości łonowej zostało najprawdopodobniej spowodowane kolcem znajdującym się na końcu ogona stegozaura.

Podobne obrażenia spotyka się u kowbojów i koni biorących udział w rodeo z udziałem byków o długich rogach. Stegozaur musiał podejść pod allozaura i uderzyć go od dołu. Zdaniem naukowców, cios, który wymagał sporo zręczności, przyniósł drapieżnikowi śmierć.

„Rozległa infekcja wyżarła obszar kości o rozmiarach piłki bejsbolowej” – opisuje paleontolog, Robert Bakker z Houston Museum of Natural Science (USA). Jak dodaje, prawdopodobnie infekcja zaatakowała tkanki miękkie – mięśnie oraz narządy wewnętrzne – i w rezultacie pozbawiła allozaura życia. Ponieważ brak jakiejkolwiek oznaki regeneracji, można domyślać się, że allozaur zmarł wskutek infekcji.

Zdjęcie: Jakub Hałun (CC BY-SA 3.0)
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

Liczba wyświetleń: 446

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy
Niekomercyjny portal dla dzieci i młodzieży z wklejkami filmów z innych stron. Użytkownicy publikujący je na 99% nie są ich autorami. Wklejki nie łamią praw autorskich, gdyż osadzonych w nich filmów nie wgrano na naszym serwerze. Pirackie kopie należy zgłaszać na stronach źródłowych (np. „YouTube”). Usuwamy wklejki, także nie-pirackie, jeśli autor wideo o to poprosi.

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.