W wieku 60 lat wyglądać na 20? To może tylko ona!

Najsłynniejsza lalka na świecie obchodziła niedawno 60 urodziny.

Barbara Millicent Roberts – a w skrócie po prostu Barbie, pojawiła się na świecie 9 marca 1959 roku i była reklamowana jako lalka z idealną figurą. Postawienie na kobiecość opłaciło się: dziewczynki chętniej bawiły się lalką z twarzą i figurą dorosłej kobiety i już po pięciu latach od jej pojawienia się na rynku, nakład Barbie osiągnął ponad milion egzemplarzy.

Początkowo lalka była produkowana w dwóch wersjach – jako blondynka i brunetka, jednak wkrótce producenci doszli do wniosku, że ciemnowłosa Barbie sprzedaje się gorzej i ideałem świata zabawek na długie lata została platynowa blondynka.

W ciągu ponad pięćdziesięciu lat Barbie była astronautką, pilotką Sił Powietrznych, kierowcą rajdowym Nascar, narciarką olimpijską, szefową kuchni, inżynierem IT, zawodniczką Major League Baseball, bizneswoman, kandydatką na prezydenta i wiceprezydenta, wcielała się również w postacie gwiazd kina i polityków – od Audrey Hepburn i Jackie Kennedy do… Angeli Merkel.

W wielu muzułmańskich państwach sprzedaż lalki Barbie jest zakazana, ale istnieją tam jej odpowiedniki – Fulla, Razanna i Jamila, które wyznają islamskie wartości. W komplecie ich ubrań zawsze znajduje się hidżab lub czador.

Lalka Barbie jest krytykowana przede wszystkim za swoje nieproporcjonalne wymiary. Gdyby Barbie była człowiekiem, to przy wzroście 175 centymetrów ważyłaby niecałe 50 kg i miałaby 45 cm w talii, w biodrach – 84 cm, a w biuście – 99 cm. Jak wiadomo, w realnym świecie kobiety z taką figurą są ogromną rzadkością.

Oprócz zarzutów o mało realistyczny wygląd, podejmowane były także kwestie etyczne. Środowiska walczące z dyskryminacją rasową miały pretensje do producentów, że legendarna lalka ma jasną skórę, a przedstawiciele kultur arabskich oskarżali Barbie o amoralność.

W 2016 roku pod presją społeczeństwa firma Mattel zdecydowała się na radykalne posunięcie i wyprodukowała Barbie aż w trzech wersjach – wysoką, miniaturową i curvy – „z krągłościami”. Każdy model występuje w siedmiu różnych odcieniach skóry, kolorach oczu i typach włosów.

Barbie o okrągłych kształtach znalazła się na okładce magazynu „Time” pod tytułem „Czy teraz w końcu możemy przestać rozmawiać o mojej figurze?”

Od tej chwili idealna piękność ma więc takie same problemy, co jej małe posiadaczki i ich mamy albo nawet babcie – nie wszystko na nią pasuje.

Jednak ta 60-letnia dama w dalszym ciągu podbija serca na całym świecie.

Zdjęcie: ErikaWittlieb (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 439

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.