W Średniowieczu ludzie też potrafili się bawić. Archeolodzy znaleźli na to dowód

Archeolodzy doszli do wnioski, że szklana figurka, znaleziona na wyspie pływowej Lindisfarne u wybrzeży Wielkiej Brytanii, jest elementem gry stołowej z okresu pierwszego podboju wikingów (793 r. n.e.).

Zdaniem ekspertów, cytowanych przez The Guardian, artefakt z błękitnego i białego szkła ma związek z popularną w Skandynawii przed rozpowszechnieniem się szachów grą hnefatafl. Pełny opis reguł gry nie jest znany, ale wiadomo, że grano w nią na podłodze z nieparzystą liczbą pól. Przechodząc na tą stronę można obejrzeć model 3D figurki.

Odkrycie elementu gry stołowej końca VIII wieku naszej ery na wyspie Lindisfarne mówi o tym, że już w tamtym okresie kultura skandynawska miała duży wpływ na północną część Atlantyku.

„My często myślimy, że w okresie wczesnego Średniowiecza ludzie prowadzi ascetyczny tryb życia, zwłaszcza na wyspach. Ale jak się okazuje, Lindisfarne w tamtym czasie kipiał obecnością zakonników, pielgrzymów, handlarzy, a nawet przejezdnych królów. Stan figurki wskazuje na to, że pochodzi z nowego kompletu. Na wyspie najwyraźniej ktoś wiódł życie elity” – opowiedział David Petts z University of Durham.

Zdjęcie: DigVentures and Durham University
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 300

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.