W polskich szkołach pojawi się szkolenie antyterrorystyczne?

W przededniu Dnia Dziecka Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przedstawił postulat wprowadzenia do polskich szkół programu bezpieczeństwa antyterrorystycznego.

RPD złożył 31 maja wizytę w szkole podstawowej w Brześciu Kujawskim, gdzie 27 maja były uczeń wtargnął do szkoły z bronią i ranił dwie osoby.

„Jako rzecznik praw dziecka mam stać na straży praw dziecka do życia, do zdrowia i bezpieczeństwa. W związku z tym mam postulat do rządzących, do ministerstw, do wszystkich, którym na sercu leży bezpieczeństwo dzieci, aby program bezpieczeństwa antyterrorystycznego był wprowadzony (w szkołach – PAP) jak najszybciej. Wiemy, że jest narodowy program prowadzony od 2015 r., ale jego skutki są dosyć znikome, ponieważ były to szkolenia często dosyć teoretyczne” – powiedział rzecznik na konferencji przed Szkołą Podstawową nr 1 w Brześciu Kujawskim.

Pawlak podkreślił, że program trzeba wypracować jak najszybciej, aby nowy rok szkolny rozpoczynał się w każdej szkole od szkolenia bezpieczeństwa.

Potrzebujemy do tego specjalistów, nie tylko teoretyków, którzy napiszą broszury, ale też specjalistów, którzy potem wprowadzą to w życie. Musimy dbać o dzieci, by jako młoda cząstka społeczeństwa byli przygotowani do zachowań odruchowych, wtedy to bezpieczeństwo instytucjonalne wojska, policji i służb będzie wzmocnione przez to, że społeczeństwo, pedagodzy, nauczyciele też będą działać zgodnie z wypracowanymi odruchami – mówił rzecznik.

27 maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim niedaleko Włocławka doszło do strzelaniny. Były uczeń szkoły wtargnął do szkoły, użył petard i broni. Napastnik postrzelił woźną i ranił 11-letnią uczennicę. 18-letni sprawca ataku Marek N. przyznał się do postawionego mu przez prokuraturę zarzutu usiłowania zabójstwa wielu osób.

Sprawca wtargnął do szkoły i przy użyciu starej, czarnoprochowej broni oraz materiałów wybuchowych ranił dwie osoby. Jedną z nich była pani zajmująca się obsługą i ona ma rany postrzałowe. Postrzelona została także 11-letnia uczennica” – mówił podczas poniedziałkowego briefingu prasowego rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku Wojciech Fabisiak.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 402

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.