W organizmach dzieci wykryto 11 rodzajów mikroplastiku

Specjaliści z Instytutu im. Roberta Kocha przeprowadzili szeroko zakrojone badanie w celu ustalenia poziomu mikroplastiku w organizmie niemieckich dzieci. Wyniki ich prac wykazały niepokojącą tendencję.

Od 2014 do 2017 roku uczeni przeprowadzili badania laboratoryjne krwi i moczu 2500 dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Mikroplastik został znaleziony w 97% próbek.

„Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że wraz ze wzrostem produkcji plastiku wzrasta jego ilość w organizmie ludzkim. Najbardziej niepokoi to, że największy wpływ plastik wywiera na organizm małych dzieci, które stanowią najbardziej wrażliwą grupę społeczną” – mówi wiodący autor badania Marike Kolossa-Gehring.

Uczeni analizowali próbki na obecność 15 różnych rodzajów plastiku i znaleźli 11 z nich. Szczególny niepokój budzi obecność we krwi i w moczu kwasu perfluorooktanowego (PFOA). Substancję znaleziono o 20% dzieci, które brały udział w badaniu, przy czym u młodszych dzieci koncentracja PFOA w próbkach była wyższa niż u dzieci starszych i nastolatków.

Kwas perfluorooktanowy znajduje zastosowanie przy produkcji pokryć teflonowych, nieprzemakalnej odzieży i opakowań. Związek ma też działanie toksyczne na wątrobę i jest czynnikiem rakotwórczym.

Uczeni zauważają, że u najmłodszych badanych (w wieku od trzech do pięciu lat) odnotowano podwyższony poziom plastiku, stosowanego jako bezpieczny zamiennik toksycznych i zakazanych wcześniej analogów.

Jednocześnie wpływ plastiku na organizm ludzki nie został jak dotąd dostatecznie zbadany.

„Co czwarte dziecko w wieku od trzech do pięciu lat jest tak nafaszerowane chemią, że w perspektywie długoterminowej nie da się zwyczajnie zlikwidować negatywnych następstw” – komentuje wyniki badania ekspert ds. higieny środowiska Bettina Hoffmann.

Wcześniejsze badanie, przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Nowojorskiego, pokazało, że tego typu „nieszkodliwe” analogi mogą zagrażać dojrzewającemu organizmowi”. Zalicza się do nich bisfenol S i bisfenol F, które wykorzystuje się w charakterze mniej toksycznego zamiennika bisfenolu A przy produkcji plastikowych pojemników i pudełek przeznaczonych dla żywności dla dzieci. Działanie biologiczne tych substancji jest zbieżne z oddziaływaniem estrogenu i może mieć związek z rozwojem otyłości dziecięcej.

W swoim tegorocznym oświadczeniu WHO zauważa, że do problemu mikroplastiku należy podchodzić z większą rozwagą. Nie należy dosłownie ekstrapolować ogólnego poziomu zanieczyszczenia planety plastikiem na ludzki organizm. Eksperci WHO zauważają też, że na obecny moment dużą większe niż mikroplastik zagrożenie dla ludzi mają chorobotwórcze mikroorganizmy i wirusy.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 447

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Jedna wypowiedź do wpisu “W organizmach dzieci wykryto 11 rodzajów mikroplastiku

  1. W Polsce nie robi się takich badań! Za drogo i brak kasy! Lepiej żeby ofiary nie wiedziały, że ich krwi krąży plastik!
    Do refleksji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.