W Nowej Zelandii odkryto nieznany, wymarły gatunek gigantycznej papugi

W Nowej Zelandii, na podstawie skamielin, odkryto wymarły gatunek gigantycznej papugi. Jest to jednocześnie największy rodzaj tego gatunku, jak i pierwszy gatunek wymarłej gigantycznej papugi, jaki kiedykolwiek odkryto.

Nowo odkryty ptak został nazwany na cześć greckiego bohatera Heraklesa ze względu na jego rozmiar i siłę. Herakles inexpectatus osiągał wzrost około 1 metra i był prawie dwukrotnie wyższy niż kultowa kakapo – poprzednio znana jako największa papuga. Herakles ważył imponujące 7 kilogramów – dla porównania, kakapo waży najwyżej 4 kilogramy.

Badania sugerują, że gatunek ten wyodrębnił się około 19 milionów lat temu. Skamielina okazu została znaleziona w St Bathans w Central Otago, regionie w Nowej Zelandii znanym z odnajdywania tam skamielin ptaków i innych zwierząt z okresu miocenu.

Podobnie jak kakapo, herkules był członkiem starożytnej nowozelandzkiej grupy papug, zupełnie innej niż dzisiejsze ary i kakadu. Podobnie jak kakapo, żywi się nasionami, owocami, korzeniami, a nawet korą drzew. Ptak posiadał ogromny dziób, który dawał mu ogromną przewagę w poszukiwaniu pożywienia.

Nowa Zelanda jest znana z gigantycznych gatunków ptaków, które kiedyś zamieszkiwały wyspę. Niegdyś żyło tam dziewięć gatunków moa, z których największy mierzył 3,6 metra, a ponadto istniały gatunki pingwinów wyższych od człowieka.

Wykopaliska w St Bathans są prowadzone już od 20 lat, jednak wciąż zapewniają fascynujący wgląd w różnorodną faunę lądową, która żyła w klimacie podzwrotnikowym miliony lat temu. Badacze mają nadzieję odkrywać nowe niezwykłe skamieliny, które mogą dostarczyć wielu informacji na temat prehistorycznych zwierząt.

Na podstawie: IflScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 349

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.