W Korei Południowej znaleziono ślady starożytnych krokodyli chodzących na tylnych łapach

Naukowcy zdobyli dowody potwierdzające, że niektóre gatunki przodków współczesnych krokodyli mogły biegać na dwóch nogach, jak dinozaury, utrzymując równowagę za pomocą długiego ciężkiego ogona. Paleontolodzy wyciągnęli ten wniosek, analizując skamieniałe ślady gadów znalezione na terytorium współczesnej Korei Południowej. Ich badanie zostało opublikowane przez czasopismo naukowe „Scientific Reports”.

Podczas pracy w znajdującej się na półwyspie koreańskim formacji skalnej Jinju, naukowcy odkryli wiele niezwykłych śladów o długości od 18 do 24 cm. Według paleontologów to kończyny protokrokodyli pozostawiły takie odciski.

Paleontolodzy początkowo zasugerowali, że ślady należą do pterozaurów. Jednak pterozaury, podobnie jak wiele innych dinozaurów, chodzą na palcach, polegając głównie na palcach, a zwierzęta, które pozostawiły odciski palców w Chinja, spoczywały na piętach.

Na tej podstawie paleontolodzy zasugerowali, że ślady pozostawiły krokodylomorfy – starożytni krewni współczesnych krokodyli. Ale i w tej wersji były niespójności, bo wszystkie znane krokodylomorfy chodziły na czterech kończynach. Jednak naukowcy znaleźli tam tylko odciski ich tylnych nóg.

Analiza najmniejszych szczegółów odcisków zasugerowała, że to faktycznie krokodylomorfy naprawdę pozostawiły te ślady, a drugiej pary kończyn brakuje, bo poruszały się jak dinozaury, czyli na tylnych łapach. Ogon mógł im pomagać równoważyć ciało podczas chodzenia. Licząc od końca ogona, stworzenia te osiągały długość do trzech metrów. Datowanie skamielin wykazało, że krokodylomorfy żyły tam w Kredzie, a konkretnie od 110 do 120 milionów lat temu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 228

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.