W Kanadzie odkryto szczątki największego znanego Tyranozaura Rexa

Tyranozaury wyraźnie różniły się między sobą pod względem wielkości. Jednak na terenie Kanady odnaleziono szczątki, które należały do największego znanego nam osobnika z gatunku Tyrannosaurus Rex. Szczegóły zostały opisane w artykule na łamach czasopisma „The Anatomical Record”.

Największy na świecie T. Rex żył 66 milionów lat temu na terenie dzisiejszej prowincji Saskatchewan. Dinozaur, któremu nadano imię „Scotty”, mierzył 13 metrów. Paleontolodzy z Uniwersytetu Alberty przebadali kości i doszli do wniosku, że ten T. Rex mógł ważyć ponad 8800 kg, a zatem był największym ze wszystkich znanych nam mięsożernych dinozaurów.

Szczątki zostały odkryte już w 1991 roku. Kości były zawarte w piaskowcu, którego usunięcie zajęło ponad dekadę. W kolejnych latach łączono wydobyte kości niczym puzzle i dopiero całkiem niedawno, paleontolodzy mogli przystąpić do badań.

„Scotty” jest największym i jednocześnie najstarszym znanym tyranozaurem. T. Rexy rosły szybko i umierały w dość młodym wieku. Analiza szczątków sugeruje, że ten osobnik żył nieco ponad 30 lat i odniósł liczne obrażenia – miał między innymi połamane żebra i uszkodzony ogon.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w północnej Alasce odkryto kiedyś „miniaturę” T. Rexa. Nanuqsaurus hoglundi również był mięsożercą, ale rozmiarami przypominał Troodona – ptakopodobnego dinozaura z rodziny troodontów.

Szkielet „Scotty’ego”, największego znanego tyranozaura, zostanie wystawiony w maju 2019 roku w Royal Saskatchewan Museum – muzeum historii naturalnej w mieście Regina.

Autorstwo: John Moll
Zdjęcie: Amanda Kelley
Na podstawie: Folio.ca, OnlineLibrary.wiley.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wejść: 444

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.