W Indonezji natrafiono na gigantyczną pszczołę!

W Indonezji, po raz kolejny natrafiono na największą pszczołę świata. Gigantycznej pszczoły Wallace nie widziano od 38 lat – informuje BBC. Ekspedycja, która wyruszyła na poszukiwanie tych owadów, znalazła owada na Wyspach Moluków w styczniu tego roku. Historia powtarza się po raz trzeci. Po raz pierwszy owad został zidentyfikowany w połowie XIX wieku, po raz drugi w 1981 roku, a teraz po raz trzeci.

Gigantyczna pszczoła Wallace (Megachile Pluto) żyje na trzech wyspach Moluccas – Bachane, Halmachera i Tidore. Jest to największa żyjąca pszczoła. Długość ciała samic osiąga 3,8 centymetra, rozpiętość skrzydeł wynosi 6,5 centymetra. Samce są mniejsze – około 2,3 centymetrów.

Bardzo mało wiadomo o gigantycznych pszczołach. Zamieszkują pierwotne lasy płaskoliste i tworzą gniazda w połaciach drzewach w sąsiedztwie owadów z rodzaju Microcerotermes. Po raz pierwszy gigantyczna pszczoła została opisana w 1858 roku przez brytyjskiego przyrodnika Alfreda Russella Wallace’a. Później została uznana za wymarłą, aż w 1981 roku odkrył ją amerykański entomolog Adam Messer.

W styczniu 2019 r. czterej badaczy, w tym entomolog Eli Wyman z Uniwersytetu Princeton i fotograf zwierząt Clay Bolt, wyruszyli w poszukiwaniu gigantycznych pszczół. Przez kilka dni naukowcy przechodzili przez dżunglę, aż znaleźli gniazdo pszczół w sąsiedztwie termitów. Potem wyciągnęli stamtąd owada i upewnili się, że to naprawdę wielka pszczoła Wallace’a. Ponadto, według naukowców, konieczne jest oszacowanie, ile pszczół pozostało, gdzie mieszkają i opracowanie środków dla ich ochrony.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 484

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.