W Czarnogórze jest drzewo, z którego wylewa się woda

W małej wiosce Dinoša w Czarnogórze występuje wyjątkowe zjawisko, które przyciąga ludzi z całego świata. Na małej łące stoi morwa, która podczas ulewnego deszczu zamienia się w fontannę.

Woda wypływa z drzewa jak z fontanny. Naukowcy tłumaczą to niezwykłe zjawisko tym, że po obfitych opadach wzrasta ciśnienie wody gruntowej, a woda przenika między korzenie drzewa przez wnękę w pniu i wypływa około metra nad ziemią. Jak widać na filmie, ziemia wokół drzewa stała się mokra, co oznacza, że mocno padało.

Widać również, że woda wypływa z innych otworów w ziemi, co zmienia całą łąkę w dużą fontannę. Według lokalnych mieszkańców dzieje się to od około 25 lat. Uważa się, że drzewo ma od 100 do 150 lat. Chociaż drewniana fontanna w Czarnogórze jest wyjątkowa, nie jest to jedyne miejsce na świecie, w którym po ulewnym deszczu powstają naturalne fontanny.

W wiosce Tihala w Estonii znajduje się studnia, z której po ulewnym deszczu zaczyna wylewać się woda. Powodem tego zjawiska jest wykopanie studni tuż nad podziemną rzeką, której wody gwałtownie rosną po ulewnym deszczu.

Czasami woda unosi się o pół metra nad studnią i trwa to kilka dni. Według naukowców w tych przypadkach studnia emituje ponad 100 litrów na sekundę. Lokalna legenda głosi, że pod studnią znajduje się schronienie dla czarownic, które walczą z gałązkami wierzby, przelewając wodę. Stąd nazwa studni – „studnia wiedźmy”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: InneMedium.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 447

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.