W bursztynie znaleziono najstarszego znanego owada zapylającego

Naukowcy odkryli zatopionego w bursztynie chrząszcza sprzed 99 milionów lat. Na jego nogach znajduje się nawet zakonserwowany w ten sposób pyłek z roślin kwitnących z tego okresu. Dowodzi to, że już w połowie okresu kredowego pojawiły się pierwsze owady które zajmowały się zapylaniem kwiatów.

Odkrycie jest o tyle intrygujące, że wcześniej sądzono, iż pierwsze owady zapylające pojawiły się na Ziemi 50 mln lat później. Fragment bursztynu znalezionego w Birmie ( nazywanej obecnie Myanmar) zawiera przedstawiciela owadów, które naukowcy nazwali Angimordella burmitina.

Oprócz tego zidentyfikowano, że w bursztynie znajduje się pyłek okrytonasiennych roślin kwitnących. Jest to oficjalnie dowód na najwcześniejsze udowodnione, zapylanie kwiatów przez owady. Wcześniej sądzono, że zapylanie rozpoczęło się w środkowym eocenie.

Znalezisko zostało dokonane przez chińskich naukowców z Uniwersytetu Nanjing. Dokonano analizy morfologicznej ziaren pyłku topionych w birmańskim bursztynie, które wykazały, że pyłek kwiatowy znajdujący się tam dowodzi, że rośliny znalazły już wtedy ewolucyjną ścieżkę, aby przygotować się do procesu proliferacji z udziałem owadów. Jest to sygnalizowane przez wielkości ziarna, ozdobną struktury powierzchniową i zdolność do zbrylania.

Wyniki zostały opublikowane w „Proceedings Journal of National Academy of Sciences”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 369

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.