W bursztynie znaleziono gąsienicę sprzed 44 milionów lat

Znaleziono gąsienicę, której wiek sięga około 44 milionów lat. Owad z pewnością należy do nieznanego gatunku naukowego i została znaleziony w bursztynie bałtyckim! Naukowcy natychmiast poinformowali o tak niesamowitym znalezisku. Odkrycie opisano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Eksperci nazywają tę skamielinę wyjątkową, a mają do tego podstawy i jest kilka przyczyn, aby tak sądzić. Wiek znaleziska sięga 44 milionów lat, ale sama gąsienica jest bardzo dobrze zachowana. Ponadto eksperci otrzymali próbkę gąsienicy, która nie była wcześniej badana. Paleontolodzy stwierdzili, że gdyby ta gąsienica zamieniła się w motyla, tak jak być powinno, ten byłby ogromny.

Larwa motyla o wielkości około 5 milimetrów spadła na kroplę żywicy drzewnej i z czasem stwardniała. Z biegiem lat żywica zamieniła się w bursztyn, co pozwoliło zachować to zwierzę do dziś.

Prehistoryczna skamielina otrzymała nazwę Eogeometer vadens. Warto zauważyć, że motyle tego gatunku są uważane za jedne z największych wśród tych, które zostały zbadane przez specjalistów. Eksperci dodali, że dzięki temu odkryciu będzie można jeszcze lepiej poznać i zbadać proces ewolucji oraz uzyskać nowe dane dotyczące czasów starożytnych.

Autorstwo: tallinn
Na podstawie: „Scientific Reports”
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 342

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.