W Borowicach powstanie prawdziwa Dolina Muminków

Fani słynnej bajki animowanej, serii książek i komiksów „Muminki” będą w siódmym niebie. W okolicach Jeleniej Góry w Borowicach powstanie prawdziwa Dolina Muminków. Jej otwarcie nastąpi prawdopodobnie pod koniec 2021 roku.

To będzie prawdziwa gratka dla wielbicieli bohaterów książek Tove Jansson. Polska Dolina ma być trzecią na świecie, pierwsza jest oczywiście w Finlandii, a druga w Japonii.

Dolina ma powstać 16 km od Jeleniej Góry w Lapońskiej Wiosce Kalevala w Borowicach. Przedstawiciele wioski opowiedzieli portalowi Gazeta.pl o szczegółach przedsięwzięcia. Jak wyjaśniono na terenie wioski znajduje się smart hotel, który oprócz standardowych usług hotelarskich oferuje też możliwość uzupełnienia swojej wiedzy na temat Finlandii. Dodano, że 6 grudnia rozpocznie swoją działalność Instytut Kultury Finlandii.

„Naszym celem jest promowanie tego kraju. Od 11 lat jeździmy na wyprawy na północ Europy i uważamy, że Finlandia jest zdecydowanie najpiękniejsza. Trudno zatem o bardziej fińskie miejsce dla Muminków w Polsce. Do tego wioska Borowice to najmniejsza osada w Karkonoszach, która jest położona w dolinie” – powiedzieli przedstawiciele Kalevali.

Warto zaznaczyć, że to nie jedyne atrakcje, w wiosce działa fińska szkoła oraz organizowane są wieczory z kulturą fińską. Można wówczas zapoznać się z tradycjami, skorzystać z sauny lub spróbować tamtejszych przysmaków. Oferta już wkrótce powiększy się o prawdziwą Dolinę Muminków.

Jak będzie wyglądać polska wersja Doliny? Atrakcja ma działać na zmiany, można będzie ją i zwiedzać w określonych godzinach, i na jej terenie nocować. „Na tę chwilę przewidujemy osiem drewnianych domków, których wysokość będzie sięgać maksymalnie czterech metrów. Przynajmniej połowa z nich będzie służyć zabawie i będzie można w nich przenocować”.

Aktualnie trwają poszukiwania inwestora, z którym zostanie odpisany kontrakt, należy zadbać również o budżet.Następnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy projektu. Przedstawiciele Kalevali przypuszczają, że budowa obiektu powinna zając od 12 do 18 miesięcy, a otwarcie mogłoby nastąpić pod koniec 2021 roku.

A jak mieszkają Muminki w Finlandii?

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 441

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.