W argentyńskiej Patagonii odkryto „gromowego gada”

Paleontolodzy odkryli pozostałości nowego gatunku mięsożernego dinozaura w argentyńskiej Patagonii, gdzie żył 90 milionów lat temu, informuje Agencja Promocji Nauki (CTyS) Narodowego Uniwersytetu La Matanza.

„Odkryto nowy gatunek mięsożernego dinozaura, który żył w Patagonii 90 milionów lat temu” – poinformowano.

Paleontolodzy znaleźli górną szczękę z kilkoma zębami, (szyjne) żebra, które moga być skamieniałymi ścięgnami, część biodra i ogona.

Nowy gatunek odkryty w prowincji Rio Negro został nazwany Tralkasaurus cuyi. Pierwsza część tłumaczy się z języka Mapuche jak „gromowy gad”, a druga odnosi się do płaskowyżu El Cuyi, na którym wydobyto skamieniałości dinozaura.

Według naukowców był znacznie mniejszy niż inne dwunożne mięsożerne z rodziny dinozaurów teropodów Abelizauridae. Jego długość wynosiła tylko cztery metry. Nowy gatunek, Tralkasaurus cuyi, był muskularnym dinozaurem o krótkiej szyi, z czterema pazurami na każdej z tylnych nóg, przednie kończyny były małe. Prawdopodobnie zjadał roślinożerne iguanodony, żółwie i jaszczurki.

O znaczeniu odkrycia decyduje fakt, że nowy gatunek pozwala nam wyjaśnić nawyki środowiskowe nie tylko zwierząt mięsożernych, ale także roślinożernych, którymi prawdopodobnie żywił się Tralkasaurus cuyi.

Liczba wyświetleń tego wpisu: 296

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.