W Argentynie odkryto szczątki niezwykłego dinozaura z wielkimi kolcami

Argentyńscy naukowcy odnaleźli skamieniałości, należące do nieznanego dotychczas dinozaura. Bajadasaurus pronuspinax żył 140 milionów lat temu i wyróżniał się wielkimi kolcami na szyi.

Szczątki zostały odnalezione w Patagonii w centralnej części Argentyny. Bajadasaurus pronuspinax jest przedstawicielem nieznanego wcześniej nauce gatunku dinozaurów z rodziny dikreozaurów. Zwierzę należało do grupy zauropodów, a zatem był roślinożerny.

Bajadasaurus pronuspinax zasłużył na szczególną uwagę ze względu na wielkie zakrzywione kolce, które nosił na swojej szyi. Paleontolodzy przypuszczają, że liczne rogi służyły temu dinozaurowi do obrony przed innymi zwierzętami.

Jak ustalili naukowcy, osobniki Bajadasaurus pronuspinax w wieku dorosłym mogły mieć do 10 metrów długości. Były to więc dość małe dinozaury jak na grupę zauropodów. Warto dodać, że wspomniane szczątki zostały odkryte już w 2013 roku, lecz ich zbadanie zajęło kilka lat. Reprodukcja kolczastej szyi została wystawiona w Centrum Nauki o Kulturze w Buenos Aires.

Autorstwo: John Moll
Ilustracja: Jorge A. González
Na podstawie: Phys.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 393

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.