W Afryce znaleziono prehistoryczną rybę z długim pyskiem

Naukowcy z australijskiego Flinders University opisali nieznany wcześniej nauce prehistoryczny gatunek dwudysznej ryby, której skamieniałe szczątki znaleziono w Afryce Południowej.

Nowy gatunek został nazwany Isityumzi mlomomde, co w tłumaczeniu z jednego z lokalnych języków oznacza „urządzenie z długim pyskiem do kruszenia”.

Znaleziony okaz to druga prehistoryczna dwudyszna ryba, którą odnaleziono w Afryce. Wcześniej szczątki podobnego stworzenia odkryto w odległości około 10 tys. km – w Maroku. Jej wiek przekracza 400 mln lat. Naukowcy nazwali ją kolejnym fragmentem mozaiki ewoluujących form życia morskiego.

„W tym czasie Afryka Południowa znajdowała się w pobliżu bieguna południowego” – powiedziała doktor Alice Clement z Flinders University. „Wygląda na to, że ryby te żyły w kwitnącym ekosystemie, a region nie był wtedy tak zimny jak współczesne regiony polarne” – dodała.

Clement powiedziała też, że naukowcy odnaleźli fragmenty zębów i łuski. To najważniejszy materiał do badań.

Zdjęcie: Magnus Hagdorn (CC BY-SA 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wejść: 387

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.