Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach uczy też dzieci i młodzież

Finanse dla sprytnych, talent autoprezentacji, czy sztuka podejmowania decyzji – to niektóre tematy zajęć dla dzieci, prowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Uczelnia rozpoczęła zapisy na bezpłatne programy edukacji ekonomicznej dla uczniów.

Zapisy dla uczniów szkół podstawowych i średnich potrwają do 1 marca. Odbywają się w ramach programów: Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy (EUD) – dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych, Akademia Młodego Ekonomisty (AME) – dla uczniów klas 7 i 8 oraz gimnazjum, Ekonomia dla Liceum i Technikum (ELiT) – dla uczniów liceów i techników.

Zajęcia w formie interaktywnych wykładów i warsztatów odbywają się zawsze w poniedziałki. Dla uczestników EUD i AME przewidziano 6 spotkań (4 i 18 marca, 1 i 15 kwietnia, 6 i 20 maja), a w programie ELiT zaplanowano ich 7 (dodatkowo 3 czerwca). Liczba miejsc jest ograniczona.

Jak wyjaśnił we wtorek rzecznik uniwersytetu Marek Kiczka, programy działają w systemie semestralnym, przy czym każdy semestr to nowy cykl zajęć. W ramach EUD i AME każde zajęcia trwają 90 minut i obejmują wykład, zajęcia praktyczne oraz dyskusję – mają przy tym charakter interaktywny i prowadzone są w formule edutainment, czyli nauki przez zabawę. W przypadku ELiT każde zajęcia trwają natomiast od 90 do 120 minut.

Programy edukacyjne obejmują zajęcia z zakresu: zarządzania, ekonomii, marketingu, finansów, historii gospodarczej, psychologii i etyki biznesu, rozwoju osobistego czy realizacji projektów i przygotowane są specjalnie dla młodszych, niż studenci uczelni, odbiorców.

Tegoroczne tematy dla dzieci to: finanse dla sprytnych, młody kierownik projektu, życie produktu, dobro prywatne a dobro publiczne, talent autoprezentacji, sztuka podejmowania decyzji.

Tematy spotkań dla nastolatków to: czy w ekonomii dwa plus dwa równa się cztery?, ekspansja firm na rynki zagraniczne, zarządzanie marką, społeczna odpowiedzialność biznesu, autoprezentacja – sztuka dobrych wystąpień, czy moja droga w biznesie.

W czasie zajęć dla dzieci i młodzieży uczelnia zaprasza rodziców na specjalnie przygotowane dla nich spotkania dotyczące m.in. tematów wychowawczych i komunikowania się z młodzieżą. Rodzice poznają podstawy teorii gier w wychowaniu, psychologii finansowej, czy psychologii potrzeb.

EUD i AME są ogólnopolskimi programami edukacji ekonomicznej, prowadzonymi przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z kilkoma prestiżowymi uczelniami, m.in. z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich oraz ekspertów Fundacji. Grupami warsztatowymi opiekują się studenci wolontariusze.

ELiT jest z kolei bezpłatnym programem autorskim Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którego celem jest popularyzowanie wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród młodzieży.

Autorstwo: Anna Gumułka
Ilustracja: marker_photography (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 403

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.