Ukraińscy celnicy nie pozwolili wwieź paczek z prezentami dla polskich dzieci

Do nieprzyjemnego incydentu doszło na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Ukraińscy celnicy nie przepuścili przez granicę autokaru z paczkami świątecznymi dla polskich dzieci z obwodu lwowskiego. O kłopotach z dostarczeniem paczek dla polskich dzieci na Ukrainie informuje PolsatNews.pl

Paczki zostały przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południo-Wschodnich w Tarnowie razem z uczniami i nauczycielami z tarnowskich szkół. Mikołajkowe prezenty dla Polaków z obwodu lwowskiego to tradycja, która trwa już od 28 lat. W tym roku na polskie prezenty czekało 500 dzieci ze wsi Pnikut, Czyszki, Strzelczyska i Lipniki.

W kompletowanych od miesiąca paczkach znajdowały się maskotki, słodycze i wyprawki szkolne. Prezenty miały być dostarczone polskim dzieciom z obwodu lwowskiego osobiście przez uczniów, którzy najbardziej zaangażowali się w akcję. Dla uczniów przewidziano także wycieczkę po Lwowie.

Autokar z prezentami nie zdołał jednak przekroczyć polsko-ukraińskiej granicy. „Na przejściu w Medyce celnicy oświadczyli, że paczek jest za dużo a od 1 stycznia zmieniły się przepisy, nie powiedzieli jakie” – mówił w rozmowie z PolsatNews.pl prezes Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południo-Wschodnich w Tarnowie Stanisław Siadek. „Byli nieustępliwi, nie chcieli słuchać naszych tłumaczeń, że na te paczki czeka 500 dzieci wraz z rodzinami”. Jak opowiadał Siadek, na Ukrainie dzieci czekały na prezenty nawet do godziny 23:00, bo nie mogły uwierzyć, że w tym roku ich nie będzie.

Prezenty, które nie dotarły na Ukrainę, zostaną rozdysponowane między placówkami w regionie tarnowskim i trafią do potrzebujących m.in. z Domów Dziecka i ośrodków terapii zajęciowej. Organizatorzy akcji zadeklarowali, że w przyszłym roku bardziej skrupulatnie zajmą się dopilnowaniem wszelkich formalności, aby uniknąć podobnej sytuacji.

Na podstawie: PolsatNews.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 618

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Jedna wypowiedź do wpisu “Ukraińscy celnicy nie pozwolili wwieź paczek z prezentami dla polskich dzieci

  1. Dziwne, że tak łatwo odpuścili. Trzeba było się zorientować po powrocie w przepisach (może chodziło o brak łapówki, wtedy to nagłośnić w mediach, może za dużo paczek było i trzeba było podzielić je na kilka mniejszych partii, może jakiś błąd proceduralny? Ale te paczki można było dostarczyć potem np. na Wigilię i wysłać np. wcześniej przesyłką kurierską (pewnie jakaś by na to poszła, zwłaszcza że przy okazji darmowa reklama w mediach), a organizatorzy by pojechali i byłyby paczki już na miejscu. A oni od razu „paczki pójdą do dzieci z domów dziecka w Polsce”. Normalnie, poddali się i podjęli decyzję bez walki, po najmniejszej linii oporu. To było nie w porządku nie tylko wobec polskich dzieci na Ukrainie, ale i wobec dzieci w Polsce, które prezenty przygotowały. WSTYD PANIE I PANOWIE ORGANIZATORZY!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.