Ujawniono tajemnicę planet „składających się z waty cukrowej”

Astronomowie z USA i Holandii opisali skład atmosfery planet zwanych „super-puffs”. Ze względu na małą gęstość substancje tych obiektów kosmicznych porównuje się z watą cukrową. O wynikach badań poinformowało czasopismo „Science Alert”.

Naukowcy przy pomocy kosmicznego teleskopu Hubble’a zbadali atmosferę dwóch planet w układzie gwiazdy Kepler 51: Kepler 51 b i Kepler 51 d. Górna warstwa skorupy gazowej okazała się nieprzezroczysta, co uniemożliwiło wykrycie cząsteczek metodą tranzytową. Podejście to polega na badaniu widma planety podczas jej przejścia na tle dysku gwiazdy, gdy pewne długości fali światła są blokowane przez substancje w atmosferze, tworząc linie absorpcyjne.

Aby rozwiązać problem nieprzezroczystości, naukowcy wykorzystali modelowanie atmosfery „super-puffs” z zaobserwowanymi właściwościami. Najbardziej odpowiadała im powłoka gazowa składająca się z mieszaniny wodoru, helu i warstwy metanu. Atmosfery „super-puffs” szybko wyparowują, co tłumaczy, dlaczego planety tej klasy są rzadkie. Naukowcy uważają, że jest to stan pośredni, który jest następnie zastępowany przez mini-neptun – gazowego karła, który jest mniejszy od Neptuna, ale większy niż planeta ziemska.

Chociaż te egzoplanety są porównywalne pod względem wielkości do Saturna i Jowisza, są około sto razy lżejsze od gazowych gigantów Układu Słonecznego – ich gęstość jest mniejsza niż 0,1 grama na centymetr sześcienny. Dla porównania wata cukrowa ma w przybliżeniu tę samą gęstość. To najlżejsze egzoplanety, jakie kiedykolwiek odkryto.

Na podstawie: ScienceAlert.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 386

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.