Uczeni znaleźli prastarą gumę do żucia z doskonale zachowanym DNA

Duńscy uczeni zdołali wyciągnąć pełną próbkę DNA z kawałka dziegciu brzozowego liczącego ponad 5000 lat, wykorzystywanego w charakterze gumy do żucia. Uczeni opublikowali swoje wnioski w czasopiśmie „Nature Communications”.

Według kierującego zespołem badaczy, doktora Hannesa Schroedera, ludzie prehistoryczni wykorzystywali smołę brzozową, którą uzyskiwali drogą nagrzewania zewnętrznej warstwy kory brzozy raczej do celów leczniczych, na przykład jako środek przeciwbólowy przy bólu zęba.

Dzięki temu, że dziegieć przez cały ten czas leżał w błotnistym rejonie, organiczne szczątki zachowały się „fenomenalnie”. Znaleziony w czasie wykopalisk kawałek „gumy do życia” zawierał ludzkie DNA, ale uczeni nie oczekiwali, że zdołają uzyskać pełny prehistoryczny genom ludzki. „DNA wydobyte z gumy do życia wiele mówi o kobiecie, która żyła około 5700 lat temu. Miała rzadko spotykane i fascynujące połączenie ciemnych włosów, ciemnej skóry i niebieskich oczu” – oświadczył Schroeder.

Poza ludzkim DNA uczeni zdołali też wyciągnąć z kawałka smoły prehistoryczne mikroby i pozostałości tego, co mogło być ostatnim pożywieniem kobiety. Była nim najprawdopodobniej gęś i orzech laskowy.

Jak mówi Schroeder, maleńki kawałek smoły brzozowej, ślady mikrobów i ślady pożywienia człowieka prehistorycznego dają wyjątkowe wyobrażenie o trybie życia ludzi w epoce neolitu.

Zdjęcie: Theis Z. T. Jensen
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 409

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.