Tyranozaur nad tyranozaury

Paleontolodzy z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie twierdzą, że odnaleziony w 1991 roku szkielet Tyrannosaurusa rexa jest największy na świecie.

Przez ponad dziesięć lat naukowcy próbowali wydobyć kości dinozaura z piaskowca. Dopiero niedawno mogli w całości zbadać szkielet. Dinozaura nazwano Scotty na cześć szkockiej whisky, którą uczczono znalezisko. Szkielet dinozaura ma długość 13 metrów. Bytował na obszarze obecnej kanadyjskiej prowincji Saskatchewan 66 mln lat temu.

To Rex nad Rexy. Jeśli dokładnie zmierzymy jego nogi, biodra i ramiona, Scotty jest większy niż inne tyranozaury – powiedział jeden z autorów badania Scott Persons. Paleontolodzy obliczyli, że dinozaur mógł ważyć ponad 8,8 tony.

Persons twierdzi, że Scotty jest najdłużej żyjącym ze znanych nauce tyranozaurów. Żył ponad 30 lat, czyli znacznie dłużej niż większość przedstawicieli tego gatunku.

„Na torcie w jego ostatnie urodziny byłoby najwięcej świeczek. Patrząc na inne tyranozaury, żył on bardzo długo. To było trudne życie” – podkreślił naukowiec.

Na szkielecie tyranozaura znaleziono ślady po licznych ranach. Szkielet trafi do Muzeum Królewskiego Saskatchewan, gdzie będzie można go oglądać od maja tego roku.

Ilustracja: Pixabay (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 464

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.