Tom i Jerry mają 80 lat! Zobacz pierwszy odcinek z 1940 roku

Ciężko w to uwierzyć, ale to prawda! Pierwszy odcinek „Toma i Jerry’ego” ukazał się 10 lutego 1940 roku. Z parą staruszków czas obszedł się nader łaskawie – bawią dziś tak samo dobrze jak wtedy, gdy toczyła się jeszcze II wojna światowa. Sprawdźcie sami!

Kreskówkę „Tom i Jerry” stworzył duet amerykańskich animatorów-reżyserów: William Hanna oraz Joseph Barbera. Pomysł na bajkę narodził się, gdy w kwietniu 1937 roku Barbera zaczął pracę w dziale animacji Metro Goldwyn Mayer, ówcześnie największej wytwórni filmowej w Hollywood, znanej z ryczącego lwa w swoim logotypie. Kierownictwo studia chciało rozwinąć działalność na polu kreskówek i szukało właśnie nowych pomysłów. Barbera połączył siły z Williamem Hanna i razem opracowali koncepcję dwóch postaci, toczących ze sobą nieprzerwany spór. Początkowo bohaterami mieli być lis i pies, jednak ostatecznie zdecydowano się na naturalnych wrogów – kota i mysz. Producent Fred Quimby, ówczesny szef animatorów, nie był szczególnie zainteresowany pomysłem, jednak mimo to pozwolił im stworzyć jeden krótki odcinek. Nazwano go „Puss Gets the Boot”, czyli w luźnym przekładzie „Kotek zostaje wykopany”. Co ciekawe, pierwotnie kot miał nazywać się „Jasper”, a mysz „Jinx”.

W oryginalnej wersji pilotażowego filmu możemy usłyszeć właśnie imię „Jasper”, które czarnoskóra pokojówka „Mammy Two Shoes” wykrzykuje, kiedy goniący za myszą kot niszczy kolejne elementy wyposażenia domu. Odcinek miał swoją premierę 10 lutego 1940 roku.
Tom i Jerry, czy Jasper i Jinx?

W tym miejscu historia sympatycznej dwójki mogła się zakończyć, gdyż producentom polecono skupić się na innych produkcjach, jak „Gallopin’ Gals”, czy „Officer Pooch”. Jednak list teksańskiej businesswoman Bessy Short, która pytała wytwórnię MGM „kiedy można się spodziewać kolejnych przygód kota i myszy”, pomógł podjąć decyzję o dalszym rozwoju serii. Studio ogłosiło konkurs na nowe imię dla „Jaspera i Jinx”. Zwycięzcą okazał się animator John Carr, proponując oczywiście dobrze nam znanych „Toma i Jerry’ego”. Nagrodą w konkursie było pięćdziesiąt dolarów.

W 1941 roku pojawił się drugi odcinek pod tytułem „The Midnight Snack” („Nocna przekąska”), a duet Hanna i Barbera pracował nad serią ponad piętnaście kolejnych lat, tworząc łącznie 114 odcinków.

Typowy budżet na produkcję jednego odcinka wynosił 50 000 dolarów, co było dużą kwotą, która pozwalała animatorom tworzyć w spokoju. Co ciekawe, nie realizowali oni wcześniej rozpisanego skryptu. Wymyślali kolejne sceny spontanicznie, w trakcie rysowania. Ostatni stworzony przez nich odcinek pod tytułem „Tot Watchers” („Opiekunki do dzieci”) został wyemitowany 1 sierpnia 1958 roku.

Ponieważ wytwórnia oceniła, że powtórne odtworzenia starszych kreskówek przynoszą takie same zyski jak produkcja nowych, postanowiła zwolnić Williama Hanna i Josepha Barberę. Duet stworzył własną wytwórnię„Hanna-Barbera Productions, która dała światu takie produkcje, jak „Flinstonowie”, „Miś Yogi”, „Jetsonowie” czy „Scooby-Doo”.

Autorstwo: Mateusz Balcerkiewicz
Ilustracja: Pixabay.com (CC0)
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

Liczba wyświetleń tego wpisu: 346

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.