To nie ludzie współcześni wygubili neandertalczyków

W wyniku przeprowadzonych badań holenderscy uczeni doszli do wniosku, że neandertalczycy mogli wyginąć ze względów czysto demograficznych. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Plos One”.

Neandertalczycy wyginęli około 40 tysięcy lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, kiedy anatomicznie współcześni nam ludzie zaczęli emigrować z Afryki na Bliski Wschód i do Europy. Uważa się, że ci ostatni byli bardziej przystosowani i odnosili większe sukcesy w walce z neandertalczykami o zasoby. Do tego zmiany klimatyczne zmusiły neandertalczyków do opuszczenia północnych rejonów Europy i wyemigrowania na południe i południowy wschód, tereny zajęte już przez ludzi współczesnych.

Holenderscy uczeni pod kierunkiem Krista Vaesena z Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven dowiedli, że konkurencja ze strony współczesnych ludzi wcale nie musi dostarczać głównego argumentu tłumaczącego fakt wyginięcia populacji neandertalczyków.

Wyniki badań genetycznych świadczą o tym, że liczebność populacji neandertalczyków jeszcze przed napływem do Europy ludzi współczesnych była niewielka – nie przekraczała 4000 osobników. Byli oni przy tym podzieleni na wiele nielicznych grup zamieszkujących w sporym oddaleniu od siebie.

Autorzy opracowali modele populacyjne w celu odtworzenia rozwoju populacji neandertalczyków liczących 50, 100, 500, 1000 lub 5000 osobników na przestrzeni dziesięciu tysięcy lat. W charakterze ilustracji zachowania grupowego i rodzinnego uczeni wykorzystali nowoczesne nieduże wyizolowane grupy łowiecko-zbierackie. Wyniki pokazały, że do zwyrodnienia tak niewielkich populacji wystarczy kilka wewnętrznych czynników demograficznych, takich jak inbreeding (krzyżowanie blisko spokrewnionych osobników), efekt Allee’ego – zjawisko obniżonej zdolności do przeżycia inwalidów przy zmniejszeniu liczebności populacji i wpływ corocznych przypadkowych wahań narodzin, śmiertelności i stosunku płci.

Inbreeding jest przy tym decydującym czynnikiem tylko w nielicznych populacjach, efekt Allee’ego może już doprowadzić do wyginięcia populacji liczących do 1000 osób, a oba czynniki w połączeniu z przypadkowymi wahaniami demograficznymi mogą stać się przyczyną upadku populacji liczącej kilka tysięcy osób.

Zdjęcie: UNiesert (CC BY-SA 3.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 412

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.