Tajemniczy jaszczur o potężnych szczękach mógłby przegryźć samochód

Naukowcy przeprowadzili badania i wyjaśnili, jak silne było ugryzienie najsłynniejszego dinozaura z okresu kredy Tyrannosaurusa rexa. Wielu ekspertów nadal spiera się, czy był aktywnym łowcą, czy też zjadał padlinę.

Naukowcy z całego świata nie przestają badać pozostałości tajemniczych dinozaurów, wysuwają hipotezy o ich trybie życia i budowie. Szczególne zainteresowanie budzi tajemniczy tyranozaur (Tyrannosaurus rex), jaszczur o potężnych szczękach.

Praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie „The Anatomical Record”. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie szczegółowej analizy struktury czaszki dinozaura. Stwierdzono, że czaszka tego dinozaura jest dość twarda, jak współczesnego krokodyla lub hieny.

Po symulacji ruchu szczęk tyranozaura naukowcy wyjaśnili, że kości dinozaura nie poruszały się zbyt dobrze podczas gryzienia: najprawdopodobniej nie rozwinęły one elastycznych stawów.

Według przybliżonych szacunków siła zgryzu takiej twardej czaszki może wynosić około siedmiu ton, a nie czterech, jak wcześniej sądzono. Oznacza to, że ugryzienie tyranozaura jest około cztery razy silniejsze niż najpotężniejszego współczesnego krokodyla. Według naukowców dinozaur mógłby przegryźć samochód, jak w słynnej scenie z filmu „Park Jurajski”.

Jednak tak naprawdę sam dinozaur mógł odnieść przy tym poważne obrażenia.

„Podczas zgryzu skoncentrujcie siedmiotonową siłę na końcach zębów – i uzyskacie ogromną siłę przebicia” – powiedział Mark Norell, członek zespołu badawczego.

Ilustracja: Pixabay (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 346

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.