Ta popularna w Polsce roślina jest toksyczna i może wywoływać raka

Starzec jakubek to roślina, która powszechnie występuje na polskich łąkach i przy lasach. Lasy Państwowe ostrzegają, że może być wyjątkowo niebezpieczny.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Lasów Państwowych czytamy, że starzec jakubek (Jacobaea vulgaris), który dawniej był uznawany za roślinę leczniczą, jest naprawdę niebezpieczny i należy się go wystrzegać.

To roślina o wysokiej łodydze, która może osiągać nawet 120 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się, tworząc długie, owłosione pędy, liście odstają od łodygi pod kątem prostym. Na szczycie łodygi znajduje się okazały, rozpierzchły kwiatostan.

„Tworzą go żółte kwiaty, zebrane w podbaldachy. Koszyczki o średnicy 1,5-2,5 cm są złożone z kwiatów języczkowych, płasko rozłożonych i występujących na brzegu kwiatostanu oraz z kwiatów rurkowatych, gęsto upakowanych wewnątrz. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Wkrótce po kwitnieniu pojawiają się jedwabiste, białe włoski” – czytamy w komunikacie Lasów Państwowych.

Roślina to od dawna była w Polsce uznawana za leczniczą, wykorzystywano ją do leczenia m.in. chorób wątroby i chorób nowotworowych. Stosowano go przy dolegliwościach jelitowych, jako środek moczopędny i obniżający ciśnienie krwi. Nalewki i napary z tej rośliny stosowano jeszcze w latach 80.

Tymczasem, jak informują Lasy Państwowe, okazało się, że „cała rodzina starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie. Stwierdzono to doświadczalnie na zwierzętach, używając czystych form alkaloidów”.

Pierwsze sygnały o szkodliwości tej rośliny pojawiły się już w 1920 roku, w kolejnych latach w wyniku badań ustalono jej toksyczne właściwości i z czasem straciła ona znaczenie w medycynie.

Obecnie zaleca się jedynie używanie niewielkich ilości ekstraktów uzyskiwanych z liści i kwiatów starca jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji, nie należy go podawać kobietom w ciąży i karmiącym. Roślina jest też groźna dla zwierząt domowych, szczególne zagrożenie stanowi dla kuców i koni.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 448

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.