Szokujące odkrycie w postradzieckim bunkrze atomowym

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk dokonali niezwykłego odkrycia w postradzieckim bunkrze atomowym w Templewie w województwie lubuskim, gdzie w latach 1960. składowano broń jądrową. Odkrycie grupy naukowców pod kierownictwem prof. Wojciecha Czechowskiego z PAN zostało opisane w czasopiśmie „Journal of Hymenoptera Research”.

Przy okazji badań nad żyjącymi w bunkrze w Templewie nietoperzami, naukowcy natrafili na kolonię mrówek, które dostały się do środka, spadając ze swojego macierzystego gniazda przez kanał wentylacyjny. Mrówkom udawało się przeżyć wewnątrz bunkra, mimo braku dostępu do światła i pożywienia, a także możliwości wydostania się na zewnątrz.

Naukowcom udało się wyjaśnić, że aby przetrwać, mrówki żywiły się ciałami zmarłych towarzyszy. Mieszkające w bunkrze mrówki nie rozmnażaly się i nie miały królowej, ale dzięki stałemu „dopływowi” nowych, spadających z gniazda osobników, były w stanie przetrwać, praktykując kanibalizm.

Badania nad mrówkami-kanibalami z bunkra pokazały niezwykłą zdolność mrówek do przystosowania się do skrajnie niesprzyjających warunków.

„Ogólnie, zaprezentowany przypadek dodaje nowy wymiar ogromnej zdolności mrówek do adaptacji w marginalnych siedliskach i nieoptymalnych warunkach, jako klucz do zrozumienia ich niekwestionowanego sukcesu eko-ewolucyjnego. (…) Podsumowując, ekologiczna i behawioralna elastyczność mrówek ćmawych umożliwia im przetrwanie nawet w niespodziewanie nieoptymalnych warunkach” – piszą autorzy badania.

Na podstawie: Jhr.pensoft.net
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 327

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.