Szamanizm jest najstarszym zawodem świata

Szamanizm był pierwszą sferą ludzkiej działalności, którą można w pełni uznać za profesję. Badania na ten temat zostały opublikowane na portalu Phys.org.

Naukowiec z Harvard Graduate School of Arts and Sciences Manvir Singh zauważa, że według starożytnych plemion szamani mogli kontrolować pogodę, zapewnić szczęście w polowaniu i leczyć choroby. Szamani stworzyli specjalną grupę, która cieszyła się szczególnym szacunkiem i autorytetem.

Zanim dana osoba stała się pełnoprawnym szamanem, musiała przejść rytuał inicjacyjny, który często obejmował szereg długich i skomplikowanych procedur. Ten etap prowadził wyraźną granicę pomiędzy nim a resztą plemienia i potwierdzał prawo szamana do prowadzenia jego „magicznej” działalności.

Według Singha to inicjacja odróżnia szamanizm od wyspecjalizowanych zawodów, które były ogólnie dostępne dla wszystkich. Wśród członków plemienia mogli być ludzie odpowiedzialni za produkcję łodzi lub broni, jednak nie było żadnej bariery, która uniemożliwiałaby innym tworzenie tych przedmiotów.

Zdjęcie: Natalia_Kollegova (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 463

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.