Świnia, drewno i bilet na loterię. O świątecznych pamiątkach z różnych stron świata

Wielkimi krokami zbliża się najpiękniejszy czas w roku kalendarzowym, czyli Boże Narodzenie. Jednak z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się spędzić je poza domem, unikając tym samym przedświątecznej gorączki. Ktoś ucieka do sąsiadów, a ktoś inny wyjeżdża do egzotycznych krajów. Przyjrzyjmy się, jakimi symbolami szczęścia i przysmakami obdarowują się ludzie na Boże Narodzenie i Nowy Rok w różnych krajach i co z tego można położyć pod choinkę.

Na jarmarkach w Niemczech turyści lubią kupować jadalne prezenty – piernikowe domki, karmelizowane jabłka i tradycyjne świąteczne ciasta – powiedziała Natalia Lang z Osnabrück. „Kerststol wypiekany jest z ciasta drożdżowego z dużą ilością kandyzowanych owoców, rodzynek, orzechów i marcepanu. Lebkuchen to pyszne pierniczki z dodatkiem migdałów, a Baumkuchen to sękacz, który jest podobny do ściętego pnia drzewa z sękami. Ciasto piecze się nad otwartym ogniem na obracającym się rożnie w kształcie drewnianego wałka”. Natalia Lang powiedziała też, że w Niemczech są specjalne piwa, które pije się w Boże Narodzenie.

Z Niemiec można również przywieźć kalendarz adwentowy. Pojawiają się w sprzedaży jesienią. Używa się ich od 1 grudnia, każdego dnia otwierając jedno z 24 okienek, w których znajdziemy czekoladki, kosmetyki, zabawki. Niektóre bywają z winem, whisky, rumem lub sznapsem.

W sąsiedniej Austrii istnieje zwyczaj dawania sobie w prezencie figurek świnek i kominiarzy z porcelany, czekolady, szkła, marcepanu, gofrów, ponieważ są to symbole szczęścia, dobrobytu i bogactwa. Można je kupić tylko przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem. Tradycyjne pamiątki to także biedronki i liście koniczyny.

El caganer to tradycyjna bożonarodzeniowa figurka z hiszpańskiej Katalonii przedstawiającą postać w trakcie… robienia kupy. „To symbol dobrobytu” – powiedział przewodnik po Barcelonie Vadim Gerald. Jest to postać chłopca ubranego w tradycyjną czerwoną czapkę zwaną Barretina i białą koszulę. Jednak figurki przedstawiają też znane postaci w tej samej pozie. Poczynając od bohaterów filmów, książek, przechodząc do polityków i gwiazd rocka, a kończąc na członkach rodzin królewskich.

Kolejnym zwyczajem świątecznym w Katalonii jest Tió de Nadal lub Caga Tió, czyli „bożonarodzeniowy pieniek”. To figurka wykonana z pnia drewna z wymalowaną buzią i tradycyjną czapką katalońską. Ten magiczny pień przykrywa się kocykiem, który ma chronić tió przed chłodem, i karmi smakołykami przez cały okres przedwigilijny. 24 grudnia dzieci uderzają go kijem, aby „wydalił” słodycze i zabawki.

Z Hiszpanii można też przywieźć bożonarodzeniowy los na loterię z największą pulą nagród na świecie – czasami kilka miliardów euro. „Bilety kosztują 20 euro”, mówi dziennikarz Fernando Salgueiro. „Daje się je w prezencie, wymienia się nimi z krewnymi i znajomymi” – wyjaśnił.

Z Japonii turyści przywożą talizman Nowego Roku w postaci wianka ze słomy ryżowej (shimenawa wreath), który ma chronić przed złymi duchami – powiedziała dziennikarka Olga Doronina, która mieszka w Tokio. „Japończycy obdarowują się też świątecznymi zestawami, w których można znaleźć przekąski, mydło i inne potrzebne na co dzień rzeczy. Istnieje bardziej luksusowy wariant – oseibo. To pudełko lub koszyk z jedzeniem dla znacznego, szanowanego człowiek” – wyjaśniła Olga Doronina. „Daje się je w prezencie np. szefom” – dodała.

Zdjęcie: ouleur (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 374

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.