Suszarki do rąk rozprzestrzeniają bakterie!

Nowoczesne suszarki do rąk możemy spotkać w wielu miejscach publicznych. Jednak jak wynika z przeprowadzonych badań, korzystanie z tej metody suszenia wcale nie należy do najbezpieczniejszych – wyniki opublikowane w czasopiśmie “Journal of Applied Microbiology” wskazują że jest wręcz odwrotnie.

Naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Westminster sprawdzali jak rozprzestrzeniają się wirusy przy zastosowaniu papierowych ręczników, suszarek z ciepłym powietrzem oraz suszarek strumieniowych. Uczestnicy tego eksperymentu najpierw założyli rękawiczki i zanurzyli ręce w roztworze zawierającym nieszkodliwego wirusa MS2, a następnie próbowali je wysuszyć wybierając jedną z trzech metod.

Badacze pobrali próbki z powietrza i podłogi aby sprawdzić rozprzestrzenianie się wspomnianego wirusa. Jak się okazało, suszarki strumieniowe wypadły najgorzej, gdyż roznoszą aż 1300 razy więcej zarazków niż papierowe ręczniki na odległość 3 metrów.

Przykład ten ma pokazać że najnowsze zdobycze technologiczne nie zawsze są lepsze od starych, sprawdzonych rozwiązań. Naukowcy wyciągali dotychczas podobne wnioski z innych badań, które przeprowadzano w przeszłości. Firma zajmująca się produkcją suszarek do rąk, Dyson Airblade, oskarżała autorów badań o sianie paniki. Stwierdzono nawet, że badania finansowane są przez producentów ręczników papierowych.

Na podstawie: Popsci.com/
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 520

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.