Pozostałości fortu postawionego na wzniesieniu znanym jako Bennachie to starożytne dzieło obronne używane przez Piktów do obrony przed Rzymianami prawie 2000 lat temu. Jak się okazało, około 1000 lat temu w pobliżu fortu wykopano w tajemnicy komorę studni, w której następnie wyłożono masywne kamienne stopnie. Dopiero niedawno, jego wnętrze zostało zbadane przez naukowców z Uniwersytetu w Aberdeen, którzy zdołali poznać ten zaginiony fragment historii regionu.
Wzgórze Bennachie jest znane z bogatego folkloru opowiadającego o gigantach chroniących ten region przed intruzami oraz toczących ze sobą bitwy przy użyciu ogromnych głazów. Do tego dochodzą jeszcze legendy o magicznym źródeł i diabła, który zbudował groblę w ciągu jednej nocy. Biorąc pod uwagę tak dużą liczbę mitów, trudno nie zrozumieć entuzjazmu badaczy którzy natrafili na ten nieznany wcześniej obiekt.
Jak się okazało, nie byli oni pierwsi, a jeszcze w XIX wieku studnia została odkryta przez rolników, którzy zakryli jej wejście wielkim głazem, aby zablokować je i zapobiec wpadaniu do niego zwierząt. Jego ponowne odnalezienie zawdzięczamy dr Gordonowi Noble i jego zespołowi archeologicznemu który natrafił na to wejście na początku tego miesiąca.
Według jego słów: „Spodziewaliśmy się, że natrafiliśmy na całkiem nieźle zachowaną studnię, ale wtedy odkryliśmy te fantastyczne stopnie prowadzące aż do komory studni. Są one dość wyrafinowane biorąc pod uwagę okres z którym mamy do czynienia i wzbudziły ogromne emocje zarówno w zespole, jak i online. To naprawdę daje wyobrażenie o wysiłkach, które poszły w budowę tego fortu.”
Po usunięciu 200 letnich skał zasłaniających wejście do podziemi, badacze natrafili tam na większą przestrzeń ukrytą głębiej w studni. Naukowcy nie natrafili niestety na żadne artefakty z dawnych epok. Dodatkowo, ze względu na niedostateczną ilość sprzętu byli zmuszeni ponownie zapieczętować wejście do studni oraz planują powrócić do niej w przyszłym roku. Kwestia tego czy odnajdą w niej cokolwiek wartościowego i czy nie została ona splądrowana jeszcze w XIX wieku przez rzeczonych wcześniej rolników, pozostaje więc na razie zagadką.
Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Abdn.ac.uk
Zdjęcie: University of Aberdeen
Źródło: InneMedium.pl