Starożytny kangur przypominał trochę pandę

Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas oraz Uniwersytetu New England, wykonali komputerowy model czaszki wymarłego kangura znanego jako Simosthenurus occidentalis. Analiza zebranych danych wykazała, że żuchwa torbacza była bardzo podobna do tej jaką mają nowożytne pandy.

Eksperci sugerują, że to może być skutek preferencji żywnościowych tych zwierząt. Najbardziej prawdopodobne jest, że ich dieta składała się z twardych pokarmów roślinnych, w tym gałęzi i krzewów.

Simosthenurus occidentalis wyglądały też nieco inaczej niż dzisiejsze kangury. Ich pysk był znacznie krótszy, a szczęka silniejsza, jak u pandy. Model komputerowy wykazały, że masywna żuchwa to cecha, która pomogła starożytnym kangurom przetrwanie w warunkach ograniczonego dostępu do żywności, ich menu było dzięki temu znacznie dłuższe niż dzisiejszych kangurów.

Wymarłe gatunki starożytnych kangurów były znacznie większe niż obecni przedstawiciele tych zwierząt. Badane szczątki należały do osobnika, który zmarł 42 tysiące lat temu, a jego waga wynosiła około 118 kg. Dla porównania masa dzisiejszych kangurów to około 90 kg.

Na podstawie: Journals.PLOS.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 346

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.