Starożytna cywilizacja Inków zaskoczyła badaczy

Znaleziono dowody na istnienie systemu podatkowego w państwie Inków. Odkrycia dokonał zespół badaczy pod kierownictwem Alexandro Chu z peruwiańskiego Uniwersytetu św. Marka i Gary’ego Urtona z Uniwersytetu Harvarda.

Grupa archeologów z różnych państw podczas oględzin starożytnych budynków, należących do cywilizacji Inków, znalazła wiele kolorowych węzełków, które są pierwszym dowodem na to, że ten naród pobierał podatek od urodzaju – pisze „Science News”.

Odkrycia dokonał zespół pod kierownictwem Alexandro Chu z peruwiańskiego Uniwersytetu św. Marka i Gary’ego Urtona z Uniwersytetu Harvarda.

Podczas oględzin trzech pomieszczeń w mieście Inkawasi znaleźli 29 sztuk kipu – kolorowych węzłów, które umocowano na niciach. Są one nazywane „cudem Inków” – uważa się, że supełki nie tylko zastępowały im pismo, ale były także systemem liczbowym.

Do tej pory naukowcy odkryli około 1000 kipu. Nowe egzemplarze odnaleziono pod warstwą pozostałości po produktach spożywczych. Ku zdziwieniu ekspertów węzły zachowały się naprawdę dobrze. Urton i Chu poprosili o pomoc innych specjalistów, poświęcając na ich odczytanie dużo czasu i doszli do wniosku, że nowo odkryte kipu są pierwszym archeologicznym dowodem na to, że Inkowie pobierali podatki.

Jak powiedział archeolog Jon Clindaniel, który brał udział w badaniu, kolorowe nici są być może zapisem kredytów, zaciąganych u przedstawicieli Inków, którzy zarządzali magazynami, w jakich przechowywano jedzenie.

Zdaniem naukowców ciemne nici oznaczają odejmowanie, a jasne dodawanie. Węzły, które na nich zawiązano, mogą być natomiast równaniami matematycznymi. „Księgowi” z Inkawasi mogli też wykorzystywać ten system do zapisu danych na temat tego, kto i jak płaci podatki od urodzaju.

„Te kipu mają wszystkie cechy pierwszego znanego systemu podatkowego Inków” – uważa Urton.

Zdjęcie: G. Urton (Harvard University)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 502

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.