SpongeBob został oskarżony o rasizm

SpongeBob, który obchodził w 11 października 2019 roku swoje dwudzieste urodziny, ma miliony fanów na całym świecie, ale na pewno nie ma wśród nich jednej pani profesor z Uniwersytetu w Waszyngtonie. W niedawno opublikowanym czasopiśmie akademickim profesor Holly M. Barker napisała artykuł „Niepokojący SpongeBob i dziedzictwo przemocy w Bikini Dolnym”, w którym pokazuje inne spojrzenie na przyjazną gąbkę morską.

https://www.youtube.com/watch?v=RfKRo4CGeg8

Holly Barker, profesor antropologii z University of Washington, powiedziała wprost, że słynna postać z kreskówek „SpongeBob Kanciastoporty” jest rasistką. Pani naukowiec nie podoba się nazwa miasta, w którym mieszkają bohaterowie kreskówek – Bikini Dolne, co oznacza dolną część kostiumu kąpielowego bikini. Pani profesor tłumaczy, że twórcy gąbki Boba poparli „kolonizatorów, którzy rabują ziemię rdzennych mieszkańców i eliminują starożytną populację Bikini”.

Barker nazywa kolonizację fikcyjnego miasteczka Bikini Dolnego na dnie Oceanu Spokojnego przez SpongeBoba i jego drużynę „brutalną” i „rasistowską”. Zdaniem pani profesor kreskówka jest winna „wybielania brutalnej amerykańskiej działalności wojskowej” przeciwko tubylcom Pacyfiku.

„SpongeBob Kanciastoporty i jego przyjaciele odgrywają rolę w normalizowaniu osadniczych kolonialnych ziem tubylczych, jednocześnie usuwając rodowitych mieszkańców Bikini z ich niefikcyjnej ojczyzny” – czytamy w artykule.

Zaskakujące oskarżenia pani Barker wynikają zapewne z przekonania, że serial osadzony jest na prawdziwej wersji atolu Bikini na Wyspach Marshalla. Podczas zimnej wojny tubylcy z tego obszaru zostali relokowani, a amerykańskie wojsko wykorzystało tę strefę do testów nuklearnych. Atol do dziś nie nadaje się do zamieszkania z powodu silnego skażenia radioaktywnego.

Historia ta zrodziła teorię fanów, że według koncepcji twórców serialu, Bikini Dolne zamieszkują stworzenia, które zawdzięczają swoją mutację amerykańskim testom jądrowym. Nawet piosenka przewodnia, według prof. Barker, jest problematyczna, ponieważ wykluczająco dyskryminuje ten teren jako pełen „morskich głupot i bzdur”. Pani naukowiec przyznaje, że rozumie, iż scenarzyści prawdopodobnie nie mieli na myśli kolonizacji podczas tworzenia serialu, ale denerwuje ją brak świadomości, że Bikini Dolne ze powodu na atolu Bikini nie była dobrym miejscem do scenerii serialu.

W swoim artykule Barker twierdzi, że dzieci oglądające kreskówkę „przyzwyczaiły się do ideologii obejmującej amerykańską postać SpongeBoba zamieszkałą w ojczyźnie innych ludzi”. Swoją krytykę kończy następująco: „powinniśmy czuć się niekomfortowo w związku z zajęciem laguny Bikini przez amerykańską społeczność kochającą hamburgery i niszczącą na wszelki sposób każdy aspekt suwerenności”. Czasopismo, w którym opublikowano artykuł, nosi nazwę „The Contemporary Pacific: A Journal of Island Affairs”. Prezentowane są tam treści na tematy społeczne, gospodarcze, polityczne, ekologiczne i kulturowe.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 332

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.