Śmieciowe jedzenie przyczyną poważnej choroby?

Regularne jedzenie fast foodów prowadzi do gromadzenia się w organizmie specjalnych substancji, które przyczyniają się do rozwoju alergii pokarmowych szczególnie u dzieci – poinformowali włoscy alergolodzy na konferencji ESPGHAN w Glasgow.

To może wyjaśnić, dlaczego co dziesiąty mieszkaniec krajów rozwiniętych cierpi z powodu podobnych problemów.

Żadna z istniejących teorii ani modeli nie może wyjaśnić, dlaczego liczba nosicieli alergii pokarmowych dramatycznie wzrosła w ostatnich latach. Nagromadzenie dużej liczby produktów końcowych glikacji w organizmach miłośników fast foodów może wyjaśnić występowanie tej epidemii – powiedział Roberto Canani z Uniwersytetu Neapolitańskiego (Włochy).

W ostatnich latach naukowcy ujawnili wiele negatywnych cech zachodniej diety, która charakteryzuje się dużą liczbą kalorii i tłustych potraw. Na przykład dwa lata temu naukowcy odkryli, że tłuste pokarmy przyczyniają się do rozwoju choroby Alzheimera i zmieniają pracę mózgu w taki sposób, że osoba zaczyna jeść jeszcze więcej.

Ponadto lekarze i dietetycy niedawno odkryli, że fast food powoduje, iż dana osoba zapomina, że już jadła, a także przyczynia się on do rozwoju niepłodności wśród kobiet.

Canani i jego zespół odkryli kolejną negatywną cechę zachodniej diety, a w szczególności fast foodów, monitorując zdrowie sześćdziesięciorga dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Niektóre z nich cierpiały na alergie pokarmowe, podczas gdy inne nie miały podobnych problemów lub były astmatykami.

Naukowcy próbowali dowiedzieć się, co dokładnie doprowadziło do rozwoju pierwszej formy alergii, porównując żywność, którą spożywały wszystkie trzy grupy przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym, w jakich warunkach żyły i jak różniły się ich analizy.

Okazało się, że dzieci cierpiące na alergie pokarmowe miały dwie wspólne cechy, które oddzielały je od innych uczestników obserwacji. Spożywały duże ilości fast foodów, a ich ciała zawierały wiele białek i cząsteczek tłuszczowych, pokrytych węglowodanami.

Takie związki są słabo rozkładane i usuwane z organizmu, a naukowcy już od dawna przypuszczali, że ich gromadzenie się w ludzkim organizmie może prowadzić do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, choroby Alzheimera i innych chorób związanych z przewlekłym zapaleniem.

Astma i wiele innych form alergii, jak zauważa Canani, również rozwija się znacznie częściej w przypadkach, gdy jej przyszły nosiciel cierpi na podobne problemy. To skłania włoskich naukowców do założenia, że końcowe produkty glikacji i związane z nimi zakłócenia w funkcjonowaniu organizmu mogą być jedną z głównych przyczyn rozwoju globalnej epidemii alergii pokarmowej.

Potwierdza to fakt, że choroba ta występuje częściej wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Kanady i krajów europejskich, gdzie fast food odpowiada za około połowę codziennej diety, natomiast w biednych krajach Azji i Afryki, gdzie restauracje fast food jeszcze nie przeniknęły, prawie nie występuje.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 411

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.