Ślepego chrząszcza bez skrzydeł nazwano na cześć Grety Thunberg

Według Londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej niedawno zbadany i opisany gatunek chrząszczy został nazwany na cześć młodej szwedzkiej działaczki Grety Thunberg.

https://www.youtube.com/watch?v=QJ7_jRGWO4k

Nowy gatunek należy do rodziny chrząszczy Ptiliidae. Okazuje się, że te chrząszcze są wszechobecne, ale są raczej słabo zbadane ze względu na swój niewielki rozmiar. Wydają się karłowate w porównaniu z innymi podobnymi przedstawicielami ww. rodziny. Michael Darby, przyrodnik postanowił zwrócić uwagę na zalety Greta Tunberg, nadając nazwę na jej cześć bardzo małemu chrząszczowi.

Chrząszcz mierzy mniej niż jeden milimetr długości, nie posiada skrzydeł i oczu, ale za to ma dwa długie „czułki” anteny, które wyglądają jak warkocze Grety. Dr Michaela Darby wybrał to nazwę, ponieważ był pod wrażeniem kampanii ekologicznej Grety Thunberg.

Należy zauważyć, że chrząszcz Nelloptodes gretae został po raz pierwszy odkryty w Kenii w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku przez Williama Bloka, który przekazał próbki do Muzeum Historii Naturalnej w Londynie w 1978 roku. Od tego czasu okaz jest przechowywany w jednym ze zbiorów muzeum.

Przypomnijmy, że Greta Thunberg zasłynęła z samotnych happeningów przeciw zmianom klimatu, które organizowała w piątki przed szwedzkim parlamentem zamiast chodzić do szkoły. Później jej protest zyskał poparcie na całym świecie, nie tylko wśród młodych, ale także wśród dorosłych działaczy. Thunberg stała się celebrytką, zapraszaną na główne imprezy międzynarodowe.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 326

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.