Skąd bierze się instynkt macierzyński?

Oksytocyna znana jest również jako „hormon miłości” i odgrywa ważną rolę w regulacji zachowań, w tym macierzyńskich. Według naukowców odpowiedzialne za to komórki znajdują się tylko u kobiet.

Biolodzy z Uniwersytetu w Luizjanie (USA) przeprowadzili badanie na dwóch grupach myszy: w pierwszej grupie były samce, w drugiej samice. Według ekspertów, których prace opublikowano w czasopiśmie „Plos One”, odkryli oni grupę komórek aktywowanych przy udziale hormonu oksytocyny w mózgu u samic myszy, podczas gdy u samców takich komórek nie było.

Wielu naukowców próbowało znaleźć różnicę między systemem oksytocyny u kobiet i mężczyzn, ale nikt jeszcze nie znalazł przekonujących dowodów. Nasze odkrycie było dla nas wielką niespodzianką – powiedział Ryoichi Teruyama, adiunkt nauk biologicznych na Uniwersytecie w Luizjanie.

Jak się okazało, receptory oksytocyny znajdują się w obszarze mózgu odpowiedzialnym za tak zwane zachowanie macierzyńskie. Co więcej, biolodzy stwierdzili, że ekspresję receptorów oksytocyny w tych komórkach obserwuje się tylko wtedy, gdy obecny jest również estrogen, żeński hormon płciowy.

„Myślę, że nasze odkrycie może być uniwersalne dla wszystkich ssaków wykazujących instynkt macierzyński, w tym ludzi” – podkreślił Teruyama. Według biologów z Luizjany ich odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia depresji poporodowej, których celem będą już komórki aktywowane oksytocyną.

Zdjęcie: timkraaijvanger (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 313

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.