Rybka z filmu „Gdzie jest Nemo?” widzi w ultrafiolecie

Naukowcy odkryli, że błazenek plamisty widzi w ultrafiolecie, co daje mu pewną przewagę – szybko znajdują dom i krewnych, skuteczniej chowają się przed drapieżnikami i zdobywają pożywienie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Każdy, kto choć raz nurkował w tropikalnych wodach, na pewno pamięta jaskrawe rybki w pomarańczowo-białe paski. Stały się one powszechnie znane dzięki kreskówce „Gdzie jest Nemo?”. Wielu tak je nazywa – rybki Nemo. W rzeczywistości to błazenki lub ryby klauny, a bardziej naukowo – amphiprion.

Amphipriony żyją w symbiozie z ukwiałami (koralowce sześciopromienne). Błazenki wybierają swój ukwiał i już do końca przebywają w jego pobliżu – najpierw samotnie, a potem z partnerem lub partnerką i swoim potomstwem.

Naukowcy z Instytutu Mózgu przy Uniwersytecie Queenslandu (Australia) i z Uniwersytetu Marylandu (USA) szczegółowo zbadali pracę układu wzrokowego błazenków z gatunku Amphiprion akindynos, który żyje na Wielkiej Rafie Koralowej – największej rafie koralowej na świecie u wybrzeży Australii. To pozwoliło im zrozumieć, w jaki sposób błazenki widzą świat i jak wpływa to na ich zachowanie.

W zależności od długości fali światła niektóre białka ulegają ekspresji, co wskazuje na to, ile widma widzą ryby. Analiza genów i białek biorących udział w procesach wzrokowych w połączeniu z badaniem cech anatomicznych wykazała, że amphipriony nie tylko dobrze rozróżniają kolory, ale także doskonale widzą promieniowanie ultrafioletowe.

„Fotoreceptory oka amphipriony wykrywają ultrafioletowe światło” – powiedział jedna z autorek badania Fanny de Busserolles, jak podano w komunikacie prasowym Uniwersytetu Queenslandu. „Najwyraźniej często to wykorzystują” – dodała.

Błazenki żyją bardzo blisko powierzchni, w strefie, do której przenika światło ultrafioletowe, wykorzystywane do wzrostu przez ukwiały. Zdolność widzenia w ultrafioletowej części spektrum pomaga rybom szybko znaleźć ukwiały, a także inne ryby tego samego gatunku, których białe paski odbijają światło ultrafioletowe, a ryby dobrze się rozpoznają, pozostając niewidocznymi dla drapieżników.

Ponadto pomaga im to w poszukiwaniu jedzenia. Amphipriony żywią się fitoplanktonem, który pochłania światło ultrafioletowe, a zatem wygląda jak czarne kropki w oczach ryb na jasnym tle, co czyni go bardziej zauważalnym.

„Promieniowanie ultrafioletowe to tajny kanał, z którego korzystają tylko te rybki, aby komunikować się ze sobą” – powiedział kolejny autor badania Fabio Cortesi z Instytutu Mózgu. „W przeciwieństwie od nich wiele dużych ryb, w tym te, które się żywią błazenkami, nie lubią promieniowania ultrafioletowego. Dlatego te rybki mogą sobie pozwolić na to, by mieć takie jaskrawe ubarwienie” – wyjaśnił.

Na podstawie: Nature.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 460

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.