Rozwikłano zagadkę starożytnego kurhanu na „wyspie druidów”

Archeolodzy natrafili na kopiec pogrzebowy sprzed 4 tys. lat, znajdujący się na brytyjskiej wyspie Anglesey w Walii (Wielka Brytania). Odkryli tam różne artefakty, w tym fragmenty neolitycznej ceramiki i pozostałości kamiennej siekiery – informuje „Live Science”.

Kurhan znajduje się 50 metrów od prehistorycznego, 5000-letniego zabytku archeologicznego Bryn Celli Ddu („kopiec w ciemnym zagajniku”), który mógł służyć do wyznaczania dnia przesilenia letniego. Rezultaty wykopalisk pokazały, że kopiec pogrzebowy został zbudowany w epoce brązu, o wiele później niż Bryn Celli Ddu, jednak niektóre znalezione artefakty są najprawdopodobniej starsze, niż sam neolityczny grobowiec.

Chociaż przez długi czas uważano, że Bryn Celli Ddu i Stonehenge zostały wzniesione przez druidów (starożytnych celtyckich przywódców religijnych), niedawne badania pokazały, że budowle te powstały tysiące lat przed przybyciem Celtów na Wyspy Brytyjskie. Obecność kurhanu, zbudowanego w późniejszej epoce historycznej świadczy o tym, że Bryn Celli Ddu w ciągu tysiącleci był miejscem przeprowadzania obrzędów i ceremonii pogrzebowych dla różnych narodów.

Jak wynika z niektórych źródeł historycznych, druidzi odegrali ważną rolę w historii Anglesey, chociaż naukowcy nie znaleźli żadnych dowodów na obecność tych celtyckich kapłanów na wyspie.

Zdjęcie: Ben Salter (CC BY 2.0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

© 2021 Jupi-Tupi - WordPress Theme by WPEnjoy

Jupi-Tupi.pl zmienia się. Weź udział w ankiecie i zaznacz, co Ci się podoba, abyśmy wiedzieli, co zostawić, a co usunąć. O głosy prosimy dzieci i młodzież. MOŻNA GŁOSOWAĆ NA WIELE KATEGORII RÓWNOCZEŚNIE. Mile widziane Twoje propozycje zmian (napisz o nich w komentarzach lub wyślij maila).

Ankietę znajdziesz TUTAJ.