Rajskie ptaki istnieją naprawdę i mało kto o nich słyszał

Ewolucjoniści od wielu lat toczą spór z kreacjonistami. Jedni twierdzą, że wszystko co istnieje zaczęło się od ameby i postępuje mnożąc poziom komplikacji objawiający się w postaci gatunków. Drudzy sądzą, że każdy gatunek to stworzenie będące aktem kreacji boskiej. Można się też znaleźć gdzieś po środku, czyli wierzyć, że dostosowanie się organizmów może prowadzić do powstawania zdumiewających nowych stworzeń jak te żyjące na Nowej Gwinei.

Ptaki, które przez niemal dekadę śledzili naukowcy z wydziału ornitologii Cornell University bez dużej przesady można nazwać ziębami Darwina do kwadratu. Aby dokonać dokumentacji endemicznych gatunków ptaków zorganizowano 18 wypraw na Nową Gwinee i wysepki otaczające ją. Ornitolog i specjalista od biologii ewolucyjnej, Ed Scholes oraz fotograf „National Geographic” Tim Laman uchwycili wiele okazów i aż 39 gatunków rajskich ptaków niesfilmowanych do tej pory. Niektóre z nich wyglądają szokująco.

Właściwie do pewnego momentu są ładne, ale bez przesady. Jednak, gdy zaczynają się gody dochodzi do wstrząsających przeobrażeń tych zwierząt w seksualne symbole. Wygląda na to, że samice wybierały ładniejszych samców i wszyscy brzydsi ginęli bezpotomnie. To przykład dostosowania poprzez seksualną selekcję. Po tysiącach lat stworzenia te wytworzyły swój własny dziwaczny świat pełen zaskakujących konwenansów. Uratowało je to, że żyją w regionach niedostępnych dla człowieka.

Naukowcy realizujący to przedsięwzięcie przyznali, że zainspirowało ich odkrycie tych ptaków przez żeglarzy, w tym samego Ferdynanda Magellana. Długo uważano, że te ptaki są wytworem fantazji. Głównie dlatego, że długo nie udawało się przywiezienie ich do Europy. Nawet dzisiaj rajskie ptaki poza Nową Gwineą znajdują się w niewoli tylko u jednego z saudyjskich szejków, który odtworzył ich habitat pod dachem.

W sumie nakręcono aż 35 wielogodzinnych nagrań ptaków w wysokiej rozdzielczości. Okres godowy, jaki udało się uchwycić jest tak spektakularny, że aż trudno uwierzyć jak może nas zaskoczyć natura. Ptaki te wyglądają wręcz jak jakieś istoty z drugiej części Avatara, a przecież żyją na naszej Ziemi w niedostępnych dżunglach.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 947

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.