Przerost serca występuje już u 8-letnich otyłych dzieci

Badania obrazowe otyłych dzieci, z których część miała zaledwie 8 lat, pokazały, że występują u nich nieprawidłowości dot. budowy mięśnia sercowego/objawy choroby serca.

Porównując 20 otyłych dzieci z 20 dzieci o prawidłowej wadze, amerykańscy naukowcy zauważyli, że otyłość wiąże się z większą o 27% masą mięśniową lewej komory serca i o 12% grubszym mięśniem sercowym.

Czterdzieści procent otyłych dzieci zaliczono do grupy wysokiego ryzyka. Powodem był przerost mięśnia sercowego z upośledzeniem funkcji pompującej. U żadnego z dzieci nie występowały co prawda objawy fizyczne, ale naukowcy przestrzegają przed komplikacjami zdrowotnymi na późniejszych etapach życia i przed przedwczesnym zgonem z powodu chorób serca.

„Mamy nadzieję, że zjawiska, które obserwujemy […], są odwracalne. Możliwe jednak, że uszkodzenia są trwałe. To powinno motywować rodziców do pomagania dzieciom w prowadzeniu zdrowego trybu życia” – podkreśla dr Linyuan Jing z Geisinger Health System w Danville.

Zespół Jing klasyfikował otyłość w oparciu o normy pediatryczne Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC). Stwierdzano ją, gdy BMI wykraczało poza 95. percentyl.

W grupie otyłych dzieci siedmioro to nastolatki (u 5 wskaźnik masy ciała przekraczał 35). U części dzieci występowały powikłania otyłości w rodzaju astmy, nadciśnienia czy depresji. Wszystkich uczestników studium poddano rezonansowi magnetycznemu, by naukowcy mogli określić funkcje i wymiary serca. Z badania wykluczono dzieci z cukrzycą i zbyt duże, by zmieścić się w skanerze. Jing podkreśla, że przez nieuwzględnienie najgrubszych dzieci obciążenie chorobami serca w tej grupie może być niedoszacowane. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że nie u wszystkich badanych występowały objawy choroby serca.

Mimo rozpowszechnienia nadwagi i otyłości wśród amerykańskich dzieci, naukowców zaskoczył fakt, że dowody na chorobę serca wykryto już u 8-latków. „To wskazuje, że nawet młodsze niż 8-letnie otyłe dzieci mogą mieć symptomy chorób serca”.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: Newsroom.Heart.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

Liczba wyświetleń tego wpisu: 316

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.