Przebyli ocean, aby nauczyć się pływać

Nigdy wcześniej nie widzieli konia i nie umieli pływać. Dla grupy 11-latków z wiosek we wschodniej części Grenlandii, dwutygodniowa wizyta na Islandii jest nie lada przeżyciem.

Jak donosi MBL.is, ci młodzi ludzie przybyli do Islandii kilka dni temu wraz z nauczycielami i innymi pracownikami pomocniczymi, zaproszonymi przez Kalak, stowarzyszenie partnerskie Islandii i Grenlandii. Jest to już 14. rok z rzędu, w którym stowarzyszenie oferuje piątoklasistom z Grenlandii przyjazd na Islandię, aby mogli nauczyć się pływać i zapoznać z islandzką kulturą.

We wschodniej części Grenlandii nie ma basenów, więc wizyta na basenie Salalaug w Kópavogur to dla nich zupełnie nowe doświadczenie. Tam, pomiędzy zajęciami w szkole podstawowej w Vatnsendaskóli w Kópavogur, uczyli się pływać. Projekt ten jest wspierany przez Miasto Kópavogur, Ministerstwo Edukacji i Air Iceland Connect.

Klub szachowy Hrókurinn zorganizował w niedzielę przyjęcie dla dzieci. Od lat zajmują się oni nauczaniem dzieci z Grenlandii gry w szachy. Prezes klubu szachowego, Hrafn Jökulsson, jest również członkiem zarządu stowarzyszenia Kalak.

W tym tygodniu planowana jest wizyta w islandzkim parlamencie Alþingi, a także w Islandzkim Związku Piłki Nożnej. Ponadto uczniowie są zaproszeni do Bessastaðir, rezydencji prezydenckiej. Zwiedzili już Złoty Krąg, w tym wodospad Gulfoss, Geysir i Park Narodowy Þingvellir.

Pomimo że nigdy wcześniej nie widzieli koni, podobno zupełnie się ich nie bali i z przyjemnością jeździli konno w stajniach Íslenski hesturinn. Organizacją wizyty kieruje Stefán Herbertsson, były szef stowarzyszenia Kalak.

Autorstwo: Krzysztof Szewczuk
Źródło: IcelandNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 306

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.