Polska szkoła we Lwowie na Ukrainie obrzucona kamieniami

Do nieprzyjemnego incydentu doszło podczas rozpoczęcia roku szkolnego w polskiej szkole we Lwowie. Budynek został obrzucony kamieniami. Mer miasta mówi o akcie chuligaństwa lub świadomej prowokacji.

Informacje o incydencie pojawiły się na oficjalnym portalu merostwa Lwowa. Do ataku doszło w szkole nr 24 im. Marii Konopnickiej, w której prowadzone są lekcje w języku polskim. Atak został zdecydowani pepotępiony przez miejscowe władze.

Podkreślono, że atak nastąpił z budynku naprzeciwko. „Rzucali różnymi przedmiotami, najprawdopodobniej były to kamienie” – poinformowano. Zaznaczono, że na szczęście w wyniku incydentu nikt nie ucierpiał. Mer Lwowa Andriej Sadowyj zaapelował do organów ścigania o podjęcie natychmiastowej reakcji na zaistniałą sytuację.

​Mer Lwowa skomentował incydent, który miał miejsce w szkole nr 24. Zauważył, że w tej chwili nie wiadomo, jakie dokładnie przedmioty zostały rzucone podczas uroczystości szkolnych w budynek. Istnieją informacje, że mogą to być gumowe kamienie. Organy ścigania prowadzą obecnie inspekcję. Dodał, że może to być akt chuligaństwa lub celowa prowokacja.

Mer odbył rozmowę telefoniczną z szefem SBU w obwodzie lwowskim oraz szefem departamentu policji z żądaniem natychmiastowej reakcji na wydarzenia. „Teraz wraz z policjantami przeprowadzana jest inspekcja terenu w celu znalezienia osób, które naruszyły prawo i porządek. Tych ludzi należy znaleźć i pociągnąć do odpowiedzialności” – powiedział Andriej Sadowyj. „Zadzwoniłem do szefa SBU, szefa policji, zmobilizował wszystkich do znalezienia osoby, która to zrobiła. Trzeba to sprawdzić. Nikt nie został ranny. Myślę, że może to być akt chuligaństwa lub celowa prowokacja. Staramy się teraz tego dowiedzieć” – wyjaśnił Sadowy.

W ostatnich latach pojawiły się napięcia w relacjach między Ukrainą a Polską, głównie na tle dyskusji o wydarzeniach związanych z pamięcią historyczną. Polska potępia stanowisko Ukrainy w sprawie gloryfikacji żołnierzy OUN-UPA odpowiedzialnej za rzeź Polaków w czasie II wojny światowej. Polscy historycy uważają rzeź wołyńską za ludobójstwo i czystkę etniczną i mówią o śmierci, według różnych źródeł, od 100 tysięcy do 130 tysięcy Polaków. Wiosną w Polsce weszło w życie prawo, które wprowadziło odpowiedzialność karną za propagandę „ideologii Bandery” i negowanie rzezi na Wołyniu. Ukraina uznała, że te przepisy są wymierzone w Ukraińców.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 581

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.