Polscy i niemieccy uczeni odkryli wśród szympansów rozwiniętą cywilizację

Międzynarodowy zespół uczonych z Niemiec i Polski odkrył bogatą kulturę materialną w świecie szympansów wschodnich (Pan troglodytes schweinfurthii) zamieszkujących na północy Demokratycznej Republiki Konga.

Uczeni znaleźli rozmaite artefakty i narzędzia wykonane przez małpy, przeznaczone do zdobywania pożywienia — czytamy w komunikacie prasowym na portalu Phys.org.

Specjaliści w ciągu 12 lat badali zachowanie przedstawicieli populacji szympansów zajmującej obszar 50 tysięcy kilometrów kwadratowych. Uczeni udokumentowali wszystkie znalezione na 20 obszarach narzędzia używane przez szympansy, a także zebrali dane o miejscach składowania odpadów i resztek pożywienia.

Uczeni odkryli nowe typy artefaktów, w tym długie pałki do zbierania mrówek koczujących z rodzaju Dorylus, cienkie krótkie pałki do dobywania mrówek z podrodziny Ponerinae i mocne — do wyciągania meliponów, czyli pszczół bezżądłowych z gniazd w dziuplach drzew i w ziemi. Odkryto także wcześniej niezarejestrowane metody obróbki pożywienia polegające na rozcieraniu o twardy substrat kawałów termitów i ślimaków.

Zdjęcie: DaFranzos (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 460

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.