Pies nauczył się „mówić” ludzkim głosem

Myślicie, że nie można nauczyć psa mówić? Dla logopedy z San Diego (USA) Christiny Hunger nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczyło 16 miesięcy codziennych treningów, by jej sunia Stella nauczyła się 29 słów! Na swojej stronie internetowej i na „Instagramie” właścicielka Stelli dzieli się swoimi sukcesami.

26-letnia Christina Hunger z San Diego jest logopedą: zajmuje się rocznymi i dwuletnimi dziećmi. Wielu jej podopiecznych korzysta z urządzeń komunikacji. W pewnym momencie przyszła jej do głowy myśl, aby to narzędzie wykorzystać do tego, by nauczyć swoją sunię, dwumiesięczną Stellę, komunikować się w ten sposób.

Christina stworzyła urządzenie, a właściwie panel z przyciskami, dzięki któremu pies może informować ją o swoich uczuciach czy potrzebach. Wystarczy, że naciśnie odpowiedni klawisz, a kobieta będzie wiedzieć, czego oczekuje od niej zwierzę. Przyciski oznaczają m.in. „spacer”, „jeść”, „piłka”, „plaża”. Są też klawisze z imionami: Stella, Christina, Jake (narzeczony Amerykanki).

Aby nauczyć zwierzę posługiwania się tablicą, Christina i Jake potrzebowali dużo cierpliwości. Za każdym razem, gdy szli na spacer z psem, mówili „na zewnątrz” i przyciskali odpowiedni klawisz. Stopniowo zwierzak połączył między sobą wydarzenia: aby wyjść z domu, trzeba nacisnąć przycisk.

Christina ćwiczyła ze Stellą każdego dnia, od czasu do czasu dodając nowe słowa, a nawet krótkie zdania. W ciągu 16 miesięcy pies nauczył się 29 słów.

Co ciekawe, Stella i Christina mogą nawet prowadzić prawdziwe rozmowy. Na jednym z filmów właścicielka psa pokazała, jak się z nim komunikuje. Na początku pies chciał pójść na spacer, ale Christina powiedziała jej przy pomocy tablicy, że czas spać. Potem Stella poinformowała, naciskając przycisk „woda”, że jest spragniona. 26-latka sprawdziła jej miskę i okazało się, że nie ma w niej nic do picia.

Opierając się na swoich doświadczeniach pedagogicznych, Christina jest pewna, że jej pies komunikuje się na poziomie dwuletniego dziecka. Amerykanka planuje nadal uczyć Stellę „mówić” i liczy, że będzie szkolić w ten sposób inne zwierzęta.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 928

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.