Odkryto tajemnicę zniknięcia pierwszego imperium ludzkości

Międzynarodowa grupa naukowców odkryła przyczyny upadku królestwa nowoasyryjskiego, które jest uważane za pierwsze światowe imperium w historii ludzkości. Artykuł naukowców został opublikowany w czasopiśmie “Science Advances”.

Specjaliści zebrali próbki stalagmitów z jaskini Kuna Ba w północnym Iraku, aby ustalić charakter opadów w Mezopotamii przypadających na pierwsze tysiąclecie pne. Stalagmity rosną od dołu do góry, gdy woda deszczowa kapie ze sklepienia jaskini, a rozpuszczone substancje wytrącają się. W „pierścieniach rocznych” formacji mineralnych ustalany jest stosunek izotopów tlenu zawartych w wodzie. Tego współczynnika można użyć do określenia warunków klimatycznych w różnych przedziałach czasowych.

Próbki stalagmitów były dokładnie datowane na podstawie stosunku izotopów uranu i toru. Archeolodzy ustalili, że okres rozkwitu imperium nastąpił w ciągu dwóch wieków nienormalnie wilgotnego klimatu po czterech tysiącach lat suchych warunków. Królestwo nowoasyryjskie trwało od 912 do 609 roku p.n.e. W połowie VII wieku p.n.e. znów zapanowały długotrwałe i znaczne susze. Trwały dziesięciolecia i spowodowały upadek rolnictwa. To z kolei przyczyniło się do politycznego i gospodarczego kryzysu imperium.

W czasach swojej świetności państwo nowoasyryjskie rozciągało się od Morza Śródziemnego i Egiptu na zachodzie po Zatokę Perską i zachodni Iran na wschodzie.

Ilustracja: Austen Henry (New York Public Library, CC0)
Na podstawie: ScienceAlert.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

Liczba wyświetleń tego wpisu: 401

Ocena wpisu
  Liczba głosów: 0   Średnia ocena: 0
UWAGA! Jakiś film nie działa? Zgłoś to w komentarzu a postaram się szybko naprawić!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.